NCBR otwiera kolejny front walki z koronawirusem. 100 mln zł dla szpitali jednoimiennych

Wszystkie szpitale jednoimienne, które prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe, mogą starać się o dofinansowanie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projektów zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, służących ochronie personelu oraz leczeniu COVID-19. Wnioski można składać do 31 maja 2020 r.

Celem konkursu jest wsparcie działań, które pomogą zahamować i zapobiegać chorobie oraz pozwolą podnieść skuteczność leczenia. Obejmuje to m.in. opracowanie terapii lekowych i nielekowych dedykowanych COVID-19 oraz schematów leczniczych i procedur medycznych, nowych rozwiązań i technologii w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 oraz diagnostyki COVID-19, a także stworzenie odpowiednich narzędzi informatycznych do zbierania danych epidemiologicznych i terapeutycznych. Jest to kolejny konkurs NCBR, obok Szybkiej Ścieżki „Koronawirusy”, który ma pomóc w walce z obecną pandemią i jej skutkami.

Kto może aplikować

Projekty w ogłoszonym konkursie mogą składać:

  • szpitale jednoimienne, tj. podmioty lecznicze przekształcone na mocy decyzji Ministra Zdrowia w szpitale zakaźne dedykowane wyłącznie do opieki nad pacjentami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem;
  • konsorcja szpitali jednoimiennych (maksymalnie 2 podmioty);
  • konsorcja szpitali jednoimiennych i jednostek naukowych (maksymalnie 2 podmioty, przy czym szpital nie musi być liderem konsorcjum).

Budżet konkursu i poziom dofinansowania

Budżet ogłoszonego konkursu wynosi 100 mln zł, przy czym NCBR dopuszcza możliwość zwiększenia tej kwoty. Poziom dofinansowania na realizację prac w projekcie wynosi 100% kosztów kwalifikowalnych. Prace w projekcie nie mogą być realizowane przez szpitale jednoimienne oraz jednostki naukowe w ramach działalności gospodarczej. Maksymalny okres realizacji projektu to 12 miesięcy, przy czym jego realizacja może rozpocząć się najwcześniej 14 marca 2020 r., a najpóźniej 31 lipca 2020 r. W projekcie można powierzyć realizację części prac podwykonawcy – maksymalnie 70% kosztów kwalifikowalnych ponoszonych w projekcie przez dany podmiot.

Wniosek

Przy wypełnianiu wniosku zaleca się zwrócić szczególną uwagę na dokładne opisanie celu projektu oraz planowanych rezultatów, które powinny obejmować:

  • opracowanie nowych metod terapii choroby zakaźnej COVID-19;
  • opracowanie nowych metod prewencji rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem SARS-CoV-2;
  • opracowanie rozwiązań w zakresie stworzenia nowych testów diagnostycznych;
  • wypracowanie metod i technologii wspomagających proces diagnostyki, rozpoznania, leczenia i rekonwalescencji;
  • zebranie danych dotyczących diagnostyki i leczenia pacjentów, które mogą być podstawą rekomendacji epidemiologicznych i terapeutycznych lub dalszych badań;
  • zmiany zastosowania już produkowanych leków lub przeprowadzenie testów klinicznych terapeutyków po I fazie klinicznej;
  • wzrost bezpieczeństwa personelu medycznego i niemedycznego oraz pacjentów.

Żeby ułatwić aplikowanie w konkursie, NCBR opracował specjalną Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie.

Terminy i sposób aplikowania

Wnioski o dofinansowanie składać można wyłącznie za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w terminie do 31 maja 2020 r. (do godz. 16:00). Ocena wniosków prowadzona jest w trybie ciągłym i rozpoczyna się po wpłynięciu wniosku. W zależności od liczby wniosków będących w ocenie, może ona trwać do 14 dni roboczych.

Kontakt

Pytania dotyczące naboru należy kierować na adres e-mail:

Dodatkowe informacje można także uzyskać:

Komentarze