Działające w Szczecinie stowarzyszenie Natureef zajmie się problemem ponownego wykorzystania opakowań

Stowarzyszenie Natureef, z siedzibą w Szczecinie, wzbogaca branżę opakowaniową o innowacyjne podejście do ponownego wykorzystania opakowań. Działa na skalę krajową i międzynarodową, jednocząc firmy opakowaniowe.

1703232012968.png

- Zrzeszanie się w postaci stowarzyszeń -klastrów ma na celu wspólne rozwiązanie problemów jak najniższym kosztem. A niektórych problemów w pojedynkę nie da się rozwiązać w ogóle.


Do takich problemów należy zidentyfikowanie wyzwań związanych z wprowadzeniem rozporządzenia o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (PPWR), które ma doprowadzić w dużej mierze do zmniejszenia ilości odpadów generowanych przez branżę. Finansowany ze środków europejskich projekt Vaule4Pack, którego koordynatorem jest właśnie stowarzyszenie Natureef został stworzony, aby do zagadnienia podejść nie tylko w gronie współpracujących w ramach Natureef firm, ale zrobić to wraz z partnerami z całej Europy, docierając i do firm potrzebujących rozwiązań i do rozwiązań już istniejących, ale nie rozpropagowanych.
- Żeby zrealizować tak szeroko postawione zadania projektowe, niezbędne jest posiadanie szerokiej sieci kontaktów. Taką sieć buduje się przez lata i staje się ona prawdziwym kapitałem zarówno firm, jak i łączącego je stowarzyszenia. Wśród naszych partnerów znajduje się Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie, w którym funkcjonuje punkt europejskiej sieci wsparcia dla  przedsiębiorców - Enterprise Europe Network (EEN)– mówi Jaśmina Solecka, prezes zarządu Natureef.


Stowarzyszenie Natureef współpracuje z siecią EEN od samego początku swojego funkcjonowania. Współpraca ta dotyczyła przede wszystkim pozyskiwania kontaktów międzynarodowych dla zrzeszonych firm, wsparcia przez sieć w procesie uzyskania międzynarodowej ochrony znaku towarowego, czy doradztwa w zakresie pozyskiwania finansowania ze środków europejskich. Do powstania projektu Value4Pack przyczynił się udział Natureef w spotkaniach biznesowych organizowanych w ramach sieci Enterprise Europe Network w całej Europie, a nawet na świecie. To właśnie to na tych spotkaniach udało się poznać partnerów rozpoczynającego się właśnie projektu.


- Teraz ważne jest dla nas dotarcie do działających w Zachodnioporskiem firm spożywczych oraz opakowaniowych. Firmy te staną niedługo przed wyzwaniem wprowadzania opakowań do żywności z zawartością recyklatów. Recyklaty z odpadów pokonsumenckich  w każdym opakowaniu będą obowiązkowe wg rozporządzenia Packaging and Packaging Waste Regulation. Kluczowe jest również budowanie świadomości, które może zapobiec wielu późniejszym problemom wśród firm sektora.  Branża opakowaniowa to, podobnie jak w innych sektorach gospodarki, cały łańcuch dostaw, który niekoniecznie łatwo jest zidentyfikować, a później do jego elementów dotrzeć z informacją i ofertą, którą mamy. Tymczasem problemy, które wymagają rozwiązania mogą być generowane na różnych poziomach. Na przykład świetna technologia produkcji opakowań z materiału wtórnego może przy praktycznej realizacji rozbić się o brak całego sektora przemysłu zajmującego się zbieraniem i produkcją odpowiedniego materiału potrzebnego do produkcji. I my chcemy, musimy to wiedzieć, żeby wprowadzić skuteczne środki zaradcze. Dlatego zapraszamy firmy do współpracy – zachęca pani Jaśmina.


Natureef chce dotrzeć do jak największej liczby przedsiębiorców i instytucji związanych z branżą opakowaniową, żeby wpływ projektu Value4Pack był jak najszerszy, a pozyskany zakres informacji – jak najpełniejszy. Końcowy wynik realizacji całego przedsięwzięcia, czyli zmniejszenie produkcji odpadów, może być widoczny dla szerokiego ogółu społeczeństwa za kilka lat, ale jak znaczący dla wszystkich będzie to wynik, zależy od zaangażowania firm. Jest to temat, który dotyka nas wszystkich – działajmy!

Komentarze