Konkursy PRELUDIUM, OPUS i SONATA

Narodowe Centrum Nauki (NCN) uruchomiło nabór do kolejnych edycji konkursów PRELUDIUM, OPUS i SONATA oraz do nowego konkursu PRELUDIUM BIS. Wnioski będą przyjmowane do 16 grudnia 2019.

Konkurs PRELUDIUM

Dla kogo? Konkurs PRELUDIUM jest skierowany do osób rozpoczynających karierę naukową, które jeszcze nie posiadają stopnia naukowego doktora.

Możliwości finansowania projektu oraz okres realizacji. W konkursie można ubiegać się o finansowanie badań podstawowych, którego wysokość zależy od długości realizacji projektu:

• 70 tys. zł - 12 miesięcy,
  • 140 tys. zł - 24 miesięcy,
  • 210 tys. zł - 36 miesięcy.

Konkurs PRELUDIUM BIS

Dla kogo? Do konkursu PRELUDIUM BIS organizowanego wspólnie przez NCN i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) mogą zgłaszać się podmioty prowadzące szkoły doktorskie. Projekty będą realizowane przez doktorantów pod opieką ich promotorów pełniących rolę kierowników projektu.

Możliwości finansowania projektu oraz okres realizacji. Badania można zaplanować na 36 lub 48 m-cy, stosownie do okresu kształcenia doktoranta w szkole doktorskiej. Koszt części badawczej nie może przekroczyć 180 tys. zł, a kierownik projektu może być beneficjentem max. 40 tys. zł w ramach tej kwoty. Dodatkowo NAWA sfinansuje koszty stażu zagranicznego (3 – 6 miesięcy).

Konkurs SONATA

Dla kogo? W konkursie SONATA mogą brać udział osoby rozpoczynające karierę naukową posiadające stopień naukowy doktora, uzyskany w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.

Możliwości finansowania projektu oraz okres realizacji. Projekty badawcze zgłaszane w konkursie SONATA mogą trwać od 12 do 36 m-cy i powinny obejmować badania podstawowe z obszaru nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce; nauk ścisłych i technicznych; oraz nauki o życiu. W konkursie SONATA nie określono minimalnej ani maksymalnej wysokości budżetu projektu.

Konkurs OPUS

Dla kogo? Konkurs OPUS skierowany jest do osób na każdym etapie kariery naukowej, które posiadają w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę bądź jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe.

Możliwości finansowania projektu oraz okres realizacji. Konkurs OPUS pozwala sfinansować badania podstawowe, w tym projekty realizowane we współpracy międzynarodowej oraz przedsięwzięcia polskich zespołów badawczych prowadzone z wykorzystaniem wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. Projekty mogą trwać 12, 24, 36 lub 48 m-cy. W konkursie OPUS nie określono minimalnej ani maksymalnej wysokości budżetu projektu.

Forma składania wniosków

Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej, zgodnie z procedurą konkursową, za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF, do 16 grudnia 2019. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później niż w czerwcu 2020.