Komisja Europejska zwiększa budżet Horyzontu Europa, aby wspierać ekologiczne, zdrowotne i cyfrowe innowacje oraz naukowców z Ukrainy

Komisja Europejska przyjęła zmiany w programie pracy Horyzontu Europa na lata 2021-2022, zwiększając budżet o prawie 562 mln euro na dalsze wspieranie tzw. misji UE i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań ekologicznych, zdrowotnych i cyfrowych, a także wzmacnianie europejskich ekosystemów innowacji. Budżet programu na lata 2021 i 2022 wynosi obecnie łącznie prawie 16 mld euro

Z tej dodatkowej kwoty 507,1 mln euro przeznaczono na pięć misji UE, które stanowią nowy i innowacyjny sposób rozwiązywania największych wyzwań we współpracy z ludźmi w Europie i poza nią. Zainicjowane we wrześniu 2021 r. mają za zadanie dążyć do osiągnięcia ambitnych celów w dziedzinie zdrowia, klimatu i środowiska do 2030 r. Przypomnijmy, że sformułowane przez Komisję Europejską misje to przeciwdziałanie nowotworom, pakt na rzecz zdrowych gleb w Europie, przystosowanie się do zmian klimatu, odbudowa oceanów i zasobów wodnych misję na rzecz inteligentnych i neutralnych klimatycznie miast.

Konkursy opublikowane zostały w maju br. na portalu Funding&tender opportunities

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę zmiany obejmują również wsparcie naukowców działających wcześniej w Ukrainie. W nowym programie MSCA4Ukraine w ramach działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA), 25 mln euro pozwoli naukowcom z Ukrainy kontynuować pracę w organizacji akademickiej lub pozaakademickiej w państwach członkowskich UE lub w krajach stowarzyszonych z programem Horyzont Europa, jak również wesprze ich przy ponownym osiedleniu się w Ukrainie, gdy tylko stanie się to możliwe, aby odbudować potencjał badawczy i innowacyjny kraju.

Więcej informacji o zmianach znajduje się w komunikacie Komisji Europejskiej na stronie internetowej, natomiast komunikat prasowy odnośnie programu MSCA4Ukraine na stronie internetowej.

W celu poznania bardziej szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z konsultantką Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Zachodnia, p. Agnieszką Bujny, e-mail: Agnieszka.Bujny@zut.edu.pl, tel. 91 449 41 53.

W zakresie wsparcia w ramach działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) zapraszamy do kontaktu z  Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA). 

Obraz2.jpg

Komentarze