Finansowanie przełomowych innowacji w ramach EIC Accelerator

Od otwarcia konkursu EIC Accelerator w kwietniu 2021 r. już ponad 2700 przedsiębiorstw złożyło do Komisji Europejskiej tzw. wstępne wnioski w ramach pierwszego etapu ubiegania się o dofinansowanie. Ponad połowa z nich otrzymała pozytywną ocenę i została zakwalifikowana do dalszego etapu, tj. złożenia pełnych aplikacji.

Na pierwszy termin naboru pełnych wniosków w dniu 16 czerwca 2021 r. wpłynęło ich 801 na łączną kwotę 4,85 mld EUR, z czego 3,2 mld EUR na inwestycje kapitałowe.

Zdecydowana większość Wnioskodawców (663) zwróciła się o finansowanie mieszane (blended finance), tj. grant połączony z inwestycjami kapitałowymi, natomiast 138 o sam grant. Warto dodać, że 375 firm złożyło wniosek na sfinansowanie przełomowych innowacji w dowolnej dziedzinie technologii, podczas gdy większość (426) aplikowała o wsparcie w dziedzinie strategicznych technologii cyfrowych i zdrowotnych oraz Zielonego Ładu (odpowiednio 223 i 203).

Obecnie pełne wnioski oceniane są przez niezależnych ekspertów KE, a wyłonione firmy zostaną zaproszone na spotkanie z EIC Jury, podczas którego zaprezentują swój pomysł.

W ramach EIC Accelerator o dofinansowanie może ubiegać się pojedyncze przedsiębiorstwo, głównie z sektora MŚP (w tym start-upy), które wykazuje wysoki potencjał do wzrostu, posiada przełomowe rozwiązania (technologię, produkt, usługę) i zamierza wdrożyć je na rynek europejski i globalny.

Nabór jest dwuetapowy – najpierw składany jest wstępny wniosek (short application), w ramach naboru prowadzonego w trybie ciągłym. Po pozytywnej ocenie, Wnioskodawca ma 12 miesięcy na przygotowanie i złożenie pełnej aplikacji (full application) w ramach konkretnych terminów zamknięcia konkursów. W tym roku drugi termin naboru upływa 6 października 2021 r. Po przejściu tego etapu, przedsiębiorcy zostaną zaproszeni na spotkanie z EIC Jury, aby przedstawić swoją innowację.

Firmy mogą ubiegać się o tzw. finansowanie mieszane (grant – maksymalnie 2,5 mln EUR, co stanowi 70% kosztów kwalifikowalnych oraz komponent inwestycyjny – direct equity lub quasi equity, od 0,5 mln EUR do 15 mln EUR).  Można też skorzystać z samej opcji grantu, jak również w niektórych przypadkach z komponentu inwestycyjnego.

W celu poznania bardziej szczegółowych informacji zapraszamy zainteresowane firmy do kontaktu z konsultantem Regionalnego Punktu Kontaktowego PR UE p. Agnieszką Bujny, e-mail: Agnieszka.Bujny@zut.edu.pl, tel. 91 449 45 49.

 

 

Komentarze