Euraxess – portal mobilnych naukowców

Świat nauki i praca w sektorze akademickim dynamicznie się rozwijają. Naukowcy nie są już związani ze swoimi uczelniami przez całe życie. Coraz częściej zmieniają pracę i doskonale odnajdują się w sektorze przemysłowym na stanowiskach badawczych. Nie można zapomnieć, że na kształt współczesnego świata nauki  duży wpływ mają też konkursy finansujące badania i innowacje ogłaszane przez Komisję Europejską. Naukowcy z całego świata mają szanse współpracować nad różnymi projektami naukowymi. Jednak warto zadać sobie pytanie, gdzie mogą poszukiwać pracy lub partnerów do prowadzenia badań? Odpowiedzią jest portal Euraxess.

Euraxess - Researchers in Motion to strona internetowa prowadzona przez Komisję Europejską. Jest to największa, europejska baza, zawierająca oferty pracy, staży i stypendiów z całego świata. Portal skierowany jest do wszystkich naukowców, bez względu na posiadany tytuł i pomaga w rozwijaniu kariery naukowej. 
Na portalu znajduje się bardzo dużo różnorodnych informacji. Najpopularniejsze zakładki to:

  • Jobs and funding – zawierająca wszystkie ogłoszenia pracy (obecnie ponad 12 900) oferowane nie tylko przez instytucje akademickie, ale również przez jednostki z sektora przemysłowego. W tym miejscu prezentowane są również propozycje stypendiów oraz staży i wiele z nich jest powiązanych z konkursami programu ramowego Horyzont Europa, a dokładniej z Działaniami Maria Skłodowska-Curie. 
  • Career development – w tym miejscu znajduje się wiele narzędzi i informacji pomocnych przy samodzielnym planowaniu kariery, jak np. The Talent Development Suite
  • Partnering – ta zakładka, podobnie jak Jobs and funding, zawiera wyszukiwarkę, za pomocą której można odnaleźć partnerów do współpracy. Warto zaglądać w to miejsce, jeśli planujemy realizować projekt, a brakuje nam naukowców, czy szerzej – instytucji, których wiedza i posiadana infrastruktura pozwoli na realizację projektu.

Rejestracja na portalu jest darmowa i po zapisaniu się do bazy można przeglądać wszystkie dostępne oferty, a także samodzielnie je publikować. Warto dodać, że w Polsce zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wszystkie uczelnie mają obowiązek publikować oferty pracy w języku angielskim na portalu EURAXESS. Oferta musi być dostępna co najmniej 30 dni. 

Równolegle z europejskim portalem funkcjonują krajowe strony. Na stronie EURAXESS Polska znajdują się informacje związane z zatrudnianiem i pobytem zagranicznych badaczy w Polsce. To doskonała baza wiedzy dla wszystkich pracodawców, którzy planują zatrudnić lub już posiadają w swoich szeregach naukowców spoza kraju. 

Dodatkowo EURAXESS działa nie tylko w internecie. Istnieje ponad 600 centrów informacji EURAXESS zlokalizowanych na całym świecie. Pracujący w nich konsultanci udzielają niezbędnego wsparcia migrującym badaczom, szczególnie we wszystkich kwestiach prawno-organizacyjnych, wynikających ze zmiany miejsca pracy i kraju zamieszania. W województwie zachodniopomorskim centrum informacji EURAXESS znajduje się w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie. 

Zapraszamy wszystkich naukowców, którzy chcieliby uzyskać więcej informacji na temat platformy Euraxess i możliwości dostępnych na stronie do kontaktu z Regionalnym Punktem Kontaktowym, z p. Anną Przybysz, e-mail: Anna.Przybysz@zut.edu.pl, tel. 91 449 41 53.

euraxess_logo_1449x986_6.jpg


 

Komentarze