ERA-CVD Cardiovascular Diseases - konkurs na projekty z zakresu chorób układu krążenia

Trwa nabór wniosków do II międzynarodowego konkursu w ramach programu ERA-CVD Cardiovascular Diseases. Tematyka konkursu obejmuje zagadnienia z zakresu chorób sercowo-naczyniowych.

Zakres tematyczny konkursu:
JTC 2017 ma na celu umożliwienie naukowcom z różnych krajów zbudowanie skutecznej współpracy w zakresie wspólnych interdyscyplinarnych projektów badawczych w oparciu o komplementarność i wiedzę specjalistyczną w dziedzinie chorób układu krążenia.
Oczekuje się, że projekty, będą miału konkretny wpływ na wczesne rozpoznawanie i rokowania chorób sercowo-naczyniowych i będzie pomocne w jej rozpoznawaniu u pacjentów, u których mogą w przyszłości przybrać ostrą formę (0-12 miesięcy).
Projekty badawcze muszą obejmować co najmniej jedno z następujących dwóch sub-tematów, które są istotne dla niniejszego konkursu, w stosunku do wczesnego rozpoznawania chorób układu krążenia:

  • exploration of mechanisms leading to plaque instability, including the role of genetic factors, nutritional and gut microbiota giving mechanistic insights into the development, progression or plaque instability;
  • improvement of imaging techniques as well as validation of biomarkers (genetic, epigenetic, lipidomic, proteomic, metabolomics, microbiota), leading to earlier recognition of risk and/or protective factors. Biomarkers are characteristics that are measured as an indicator of a biological or pathological process, or of a pharmacological response. Validation studies must provide published data on the sensitivity of the biomarker in question and may apply for further specificity, bio-analytical assessment, probability of false positives or false negatives and Pharmacokinetic-Pharmacodynamic (PK-PD) model validation steps.

Additionally, each proposal should consider the following cross-sectional aspects:

  • interdisciplinary approach, e.g. integrating biomedicine, physics, chemistry, mathematics, systems biology and clinical medicine for the development of the applications;
  • research on sex/gender differences in order to give further mechanistic insights into the development of the disease, its progression and to identify difference in treatment responses;
  • Translational research approach/perspective.

Do konkursu mogą przystąpić międzynarodowe konsorcja składające się z 3 do 5 grup badawczych z co najmniej 3 różnych krajów. W składzie konsorcjum nie może wystąpić więcej niż jeden partner z tego samego kraju lub regionu, chyba jest to partner stowarzyszony, który finansuje się sam.

Procedura aplikacyjna jest dwuetapowa, nabór wniosków wstępnych zakończy się 6 marca 2017 r. Wnioski pełne będą przyjmowane do 23 czerwca 2017 r.

Polscy wnioskodawcy po otrzymaniu rekomendacji na finansowanie badań, dodatkowo muszą złożyć wniosek do NCBR, który przeznaczył na to działanie budżet w wysokości 500 000 EUR. Koszt udziału polskiego partnera w  projekcie nie powinien przekraczać 200 000 EUR.

ERA-CVD stworzyła narzędzie do wyszukiwani partnerów, gdzie po zarejestrowaniu można umieścić swoją ofertę jako potencjalnego partnera do projektu. Jest to doskonały sposób do zbudowania konsorcjum i wspólnego złożenia wniosku. Zachęcamy do skorzystania z tej opcji.

Szczegółowe zasady oraz lista krajów mogących przystąpić do programu znajduje się na stronie NCBR oraz programu.

era-cvd.jpg

Komentarze