Pierwsze projekty w ramach EIC Pathfinder wybrane do dofinansowania przez Komisję Europejską
Europejska Rada ds. Innowacji (European Innovation Council, EIC) przyznała łącznie 168 mln EUR na projekty dotyczące tworzenia przełomowych odkryć naukowych i technologicznych – do dofinansowania w ramach pierwszego konkursu EIC Pathfinder Open wyłoniono 56 wniosków, złożonych przez Wnioskodawców z 29 krajów. Średnio, projekt otrzyma grant w wysokości ok. 3 mln euro.
Dzięki unijnemu wsparciu opracowane zostaną nowatorskie technologie do przyszłych zastosowań w szerokim zakresie tematycznym takim jak zdrowie, środowisko, energia, informatyka i sztuczna inteligencja.
Zwycięskie projekty zostały wyłonione spośród 868 aplikacji, przy czym największa liczba wybranych Wnioskodawców pochodzi z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji. Większość uczestników wywodzi się z instytucji szkolnictwa wyższego i organizacji badawczych, a 16,5% stanowią firmy z sektora MŚP.
Lista projektów jest dostępna na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Przypomnijmy, że EIC Pathfinder wspiera badanie śmiałych wizji, pomysłów na radykalnie nowe technologie z potencjałem do tworzenia nowych rynków i / lub sprostania globalnym wyzwaniom. Pożądana jest interdyscyplinarna, przełomowa współpraca naukowa o wysokim ryzyku/wysokim zysku (high risk/high gain), która stanowi podstawę przełomów technologicznych.
Granty w wysokości od 3 do 4 mln EUR wspierają rozwój przyszłych technologii na wczesnym etapie (np. różne działania na niskich poziomach gotowości technologicznej TRL 1-3), aż do proof of concept.
W formule Open nie ma ograniczeń tematycznych, wnioski mogą dotyczyć dowolnej dziedziny nauki czy technologii. Projekty składane muszą być przez międzynarodowe konsorcja, składające się co najmniej trzech niezależnych partnerów, z których każdy ma siedzibę w innym państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym z Horyzontem Europa i co najmniej jeden z nich ma siedzibę w państwie członkowskim UE.
Wnioskodawcy uczestniczący w projektach EIC Pathfinder to zazwyczaj naukowcy-wizjonerzy, badacze-przedsiębiorcy oraz organizacje badawcze, przedsiębiorstwa typu start-up, MŚP zajmujące się zaawansowanymi technologiami.
W celu poznania bardziej szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z konsultantem Regionalnego Punktu Kontaktowego PR UE p. Agnieszką Bujny, e-mail: Agnieszka.Bujny@zut.edu.pl, tel. 91 449 45 49.