Nowa Europejska Przestrzeń Badawcza (European Research Area, ERA) – cele strategiczne

W dniu 30 września 2020 r. Komisja Europejska przyjęła Komunikat w sprawie Nowej Europejskiej Przestrzeni Badawczej w zakresie badań i innowacji. Oparta na doskonałości naukowej i konkurencyjna ERA ma zachęcać do lepszej współpracy między UE, jej państwami członkowskimi i sektorem prywatnym, a także zwiększyć mobilność naukowców. Jej celem jest przyspieszenie osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej i przywództwa cyfrowego, złagodzenie skutków pandemii koronawirusa oraz zwiększenie zdolności do przezwyciężenia przyszłych kryzysów.

Plan rozwoju obejmuje 4 cele strategiczne:

1) Priorytetowe traktowanie inwestycji i reform w dziedzinie badań naukowych i innowacji na rzecz zielonej i cyfrowej transformacji celem wsparcia ożywienia gospodarczego w Europie oraz zwiększenia konkurencyjności.
Wsparcie UE na rzecz badań naukowych i innowacji będzie udzielane poprzez wiele różnych programów m.in. Horyzont Europa. 

2) Poprawa dostępu do doskonałej infrastruktury dla naukowców z całej UE. Dodatkowym, istotnym źródłem, które zapewni współpracę z doświadczonymi partnerami celem przygotowania warunków sprzyjających osiąganiu doskonałości, będzie PR Horyzont Europa.

3) Transfer wyników do gospodarki celem pobudzenia inwestycji biznesowych, wykorzystania wyników badań na rynku i wsparcia konkurencyjności UE. Komisja zachęci do opracowywania wspólnych planów technologicznych wraz z sektorem przemysłu, tak by włączyć więcej prywatnych inwestycji w kluczowe projekty międzynarodowe.

4) Zwiększenie mobilności naukowców oraz swobodnego przepływu wiedzy 
i technologii poprzez ściślejszą współpracę między państwami członkowskimi.

Do końca 2024 r., we współpracy z państwami członkowskimi i organizacjami badawczymi, Komisja przedstawi środki wsparcia rozwoju kariery naukowców. Będą one obejmować m.in. ukierunkowane szkolenia i możliwości rozwoju zawodowego w ramach programu Horyzont Europa

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią komunikatu Komisji Europejskiej.

Nowa Europejska Przestrzeń Badawcza

Komentarze