Wspólny konkurs programów: FACCE ERA-GAS, SusAn oraz ICT-AGRI2
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi nabór wniosków w ramach wspólnego konkursu inicjatyw ERA-NET ERA-GAS, ERA-NET SusAn oraz ERA-NET ICT-AGRI2 pt.: Novel technologies, solutions and systems to reduce the greenhouse gas intensity of animal production systems. Konkurs skupia się na finansowaniu badań mających na celu opracowanie technologii i rozwiązań mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z produkcji zwierzęcej.
Trzy systemy ERA-NET FACCE ERA-GAS (monitorowanie i łagodzenie gazów cieplarnianych w rolnictwie i hodowli lasu), ERA-NET SusAn (zrównoważone systemy produkcji zwierzęcej) i ICT-AGRI 2 (technologie informacyjne i komunikacyjne oraz robotyka na rzecz zrównoważonego rolnictwa) zostały skoordynowane oraz połączyły siły w dziedziny będące przedmiotem wspólnego zainteresowania i ustanowiły wspólny, ponadnarodowy program finansowania w dziedzinie badań gazów cieplarnianych (GHG) w rolnictwie, koncentrując się na emisjach pochodzących z produkcji zwierzęcej.
Ogólnym celem Wspólnego zaproszenia na 2018 r. jest przyczynianie się do rozwoju nowych technologii, rozwiązań i systemów mających na celu zmniejszenie intensywności emisji gazów cieplarnianych w systemach produkcji zwierzęcej w Europie i poza nią. Ta inicjatywa finansowa wymaga badań stosowanych. Potencjalny wpływ projektów powinien mieć znaczenie dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w ciągu 5 - 10 lat.
Tematyka zgłaszanych projektów powinna obejmować co najmniej 2 z poniższych obszarów:
- Motyw całościowy: podejście agroekologiczne do systemów produkcji zwierzęcej;
- Temat techniczny: opcje techniczne monitorowania i ograniczania emisji gazów cieplarnianych z systemów produkcji zwierzęcej;
- Temat społeczny: społeczne i/lub ekonomiczne podejście do produkcji zwierzęcej i konsumpcji produktów zwierzęcych.
Do konkursu mogą przystąpić wyłącznie konsorcja składające się z minimum 3 niezależnych podmiotów z 3 różnych krajów, biorących udział we wspólnym zaproszeniu w 2018 r. Nie ma górnej granicy kwalifikowanego rozmiaru konsorcjum - konsorcja mogą angażować tylu partnerów ilu potrzeba, aby osiągnąć cele projektu.
Polscy wnioskodawcy po otrzymaniu rekomendacji na finansowanie, dodatkowo muszą złożyć wniosek do NCBR, który przeznaczył na te działanie budżet w wysokości 1 000 000 EUR, przy czym rekomendowany budżet pojedynczego polskiego partnera w projekcie wynosi 200 000 EUR.
Szczegółowe zasady oraz lista krajów mogących przystąpić do programu znajduje się na stronie NCBR oraz samego konkursu.
Data zamknięcia naboru wniosków to 3 grudnia 2018 r.