Zostań supervisorem naukowca z zagranicy!
Jedną z najlepszych możliwości rozwoju kariery dla naukowców w ramach PR Horyzont 2020 są programy związane z mobilnością, czyli Działania Marii Skłodowskiej-Curie. Aktualnie trwa nabór do prestiżowego konkursu Individual Fellowship (IF).
Stypendium IF stwarza badaczom możliwość rozwijania kariery naukowej poprzez realizację badań w Europie (European Fellowships) oraz poza nią (Global Fellowships). Stypendia są przeznaczone dla osób z tytułem naukowym doktora lub z co najmniej 4 letnim doświadczeniem w pracy badawczo-naukowej. Z grantu MSCA IF mogą skorzystać również polskie instytucje, zapraszając naukowców z zagranicy do opracowania wspólnej aplikacji.
Wniosek przygotowywany jest przez indywidualnego naukowca, lecz powinien być konstruowany razem z instytucją przyjmującą (Host Institution). Bardzo ważne jest zaangażowanie opiekuna z jednostki przyjmującej. Opiekun merytoryczny, czyli supervisor powinien być uznanym autorytetem w dziedzinie, której dotyczy wniosek projektowy. Jego rolą jest wspieranie stypendysty na każdym etapie realizacji wytyczonych zadań oraz pomoc merytoryczna np. w przygotowaniu do międzynarodowych konferencji, sympozjów, wykładów. Ocenie podlega zarówno dorobek naukowca-supervisora, jak i dobrze opisana infrastruktura instytucji przyjmującej oraz integracja stypendysty w nowym środowisku akademickim.
Jest to ogromna szansa dla polskich naukowców, żeby zaprosić do swojej jednostki najlepszych badaczy z całego świata. To także możliwość otrzymania dodatkowych punktów w ocenie parametrycznej za realizację projektów w programie ramowym UE.
Z całą pewnością bycie supervisorem w Akcjach Marii Skłodowskiej-Curie to niesamowite wyróżnienie i nobilitacja. To doświadczenie, które otwiera wiele drzwi w świecie naukowym. Dlatego warto przygotować zaproszenia do wspólnego aplikowania o grant indywidualny MSCA jeszcze w tym roku.
Zamknięcie ostatniego konkursu MSCA IF w programie Horyzont 2020 planowane jest na 9 września 2020 r. Regionalny Punkt Kontaktowy PR UE zachęca pracowników ZUT do pełnienia roli supervisora dla zagranicznych badaczy, którzy chcą prowadzić badania na naszej uczelni.
Naukowców zainteresowanych stworzeniem zespołów „supervisor-zagraniczny stypendysta” zapraszamy do kontaktu z p. Agnieszką Aloksa: e-mail Agnieszka.Aloksa@zut.edu.pl, tel. 91 449 41 53. Konsultant RPK PR UE udzieli wsparcia w aplikowaniu o stypendia, a także pomoże w przygotowaniu zaproszenia do partnerów z całego świata.