Wielka Brytania pozostaje w Programie Ramowym Horyzont Europa

Jak przewiduje ogłoszona 24 grudnia 2020r. umowa o handlu i PR Horyzont Europa. Porozumienie zobowiązuje jednak Londyn do dalszych negocjacji w celu formalnego stowarzyszenia się z programem.

Dotychczas Wielka Brytania była bardzo aktywna w konkursach badawczo-naukowych UE.

W 7. Programie Ramowym (2007-2013) jednostki z tego kraju pozyskały około 7 mld euro (15% całkowitego przyznanego finansowania) –  to drugi co do wielkości udział, po Niemczech. Z budżetu programu Horyzont 2020 (2014-2020) Wielka Brytania pozyskała około 5,9 mld euro (wg. danych z czerwca 2019r.), co oznacza 13,5% przyznanego dofinansowania – także drugie miejsce, po Niemczech.

Należy natomiast podkreślić, że po Brexicie zmieniają się zasady dostępu Wielkiej Brytanii do unijnych grantów.

Wkład finansowy

Przede wszystkim roczne składki tego kraju do programów UE będą obliczane na podstawie produktu krajowego brutto jako udziału w PKB UE (wkład „operacyjny”). Składka będzie wynosiła 4%  wkładu operacyjnego. 

Wielka Brytania nie będzie mogła ubiegać się o granty z funduszu akceleracyjnego Europejskiej Rady ds. Innowacji.

Dalsze negocjacje

Negocjowanie umowy stowarzyszeniowej dla PR Horyzont Europa prawdopodobnie potrwa kilka miesięcy. Uzyskanie statusu członka stowarzyszonego najwyższego szczebla w programie HE oznaczać będzie, że brytyjscy naukowcy pełnić będą także funkcje koordynatorów projektów. 

„Hamulec bezpieczeństwa”

Obie strony mogą jednostronnie zakończyć udział Wielkiej Brytanii w programie Horyzont Europa. Londyn może to zrobić z 45-dniowym wyprzedzeniem, jeśli warunki uczestnictwa znacznie się zmienią, wkład finansowy kraju wzrośnie o 15% lub zostanie wykluczony
z więcej niż 10% programu.

Zawieszenie i wypowiedzenie

Również z 45-dniowym wyprzedzeniem UE może zawiesić udział Wielkiej Brytanii, jeśli ta np. nie zapłaci swojego wkładu finansowego. Jeśli UE nie zniesie zawieszenia, a sytuacja nie zostanie rozwiązana po roku, uczestnictwo tego kraju w programie UE zostanie zakończone.

Wizy dla naukowców

W przypadku pobytu brytyjskich naukowców w UE powyżej 90 dni będą wymagane wizy. 

na niebieskim tle stojak z dwiema flagami - z lewej flaga Wielkiej Brytanii a z prawej Unii Europejskiej



(Źródło: Science Business)

Komentarze