Uczelnie na całym świecie stoją przed tobą otworem – nabór wniosków o stypendia indywidualne Marii Skłodowskiej-Curie

Do 14 września 2017 r. trwa nabór o prestiżowe stypendia indywidualne Marii Skłodowskiej-Curie w Horyzoncie 2020. Skierowane są one do doświadczonych naukowców na odbycie 12-36 miesięcznego stypendium w jednostce zagranicznej.

Indywidualne granty badawczo-szkoleniowe mają na celu rozwój kreatywności i innowacyjnego potencjału doświadczonych naukowców poprzez pracę nad indywidualnym projektem badawczym w sektorze akademickim lub pozaakademickim (szczególnie w przedsiębiorstwach) w Europie i/lub poza jej granicami, a także udział w konferencjach oraz różnego rodzaju szkoleniach, w tym rozwijających umiejętności i poszerzających wiedzę np. z zakresu transferu technologii, zarządzania zespołami i projektami badawczymi czy przedsiębiorczości. W ramach projektu można zaplanować realizację części działań (oddelegowanie do 6 miesięcy) w innej europejskiej instytucji z sektora pozaakademickiego lub akademickiego w zależności od rodzaju pierwszej instytucji. Ten rodzaj działań obejmuje dwa typy projektów:

  • European Fellowships umożliwiające realizację w dowolnym kraju UE lub stowarzyszonym z H2020 grantu trwającego 12-24 miesięcy. W ich ramach dostępne są także granty związane z powrotem do kariery naukowej po co najmniej 12 miesięcznej przerwie oraz granty reintegracyjne umożliwiające powrót naukowcom do Europy.
  • Global Fellowships dają możliwość realizacji grantu najpierw w kraju trzecim (od 12-24 miesięcy), a następnie obowiązkowy 12 miesięczny powrót do Europy.

W ramach European Fellowships można również skorzystać ze specjalnych paneli:

  • Career Restart Panel - przeznaczony dla doświadczonych naukowców, którzy chcą wrócić do prowadzenia badań po dłuższej przerwie w karierze naukowej (przynajmniej 12 m-cy przed datą składania wniosków), np. z powodu braku zatrudnienia, macierzyństwa.
  • Reintegration Panel - przeznaczony dla doświadczonych naukowców, którzy mają obywatelstwo lub są rezydentami kraju członkowskiego UE lub stowarzyszonego, ale przez dłuższy czas prowadzili badania w tzw. krajach trzecich (np. USA) i chcą wrócić do kraju UE lub stowarzyszonego w celu prac naukowych.
  • Society and Enterprise Panel - przeznaczony dla doświadczonych naukowców, którzy chcą odbywać stypendium indywidualne w instytucji sektora pozaakademickiego, np. w przedsiębiorstwie.

Więcej informacji o konkursie oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na Participant Portal.

W ramach stypendiów indywidualnych można również zaproponować naukowcom chęć przyjęcia do polskich instytucji.

Osoby zainteresowane składaniem wniosku o stypendium lub chcące przyjąć naukowca z zagranicy zapraszamy do kontaktu z p. Edytą Pazurą-Umecką, e-mail: edyta.pazura@zut.edu.pl, tel. 91 449 41 53.

Komentarze