Szczeciński TAST na międzynarodowej konferencji PARP’u

obrazek

Informacje o sukcesach szczecińskich firm nie ograniczają się jedynie do lokalnego środowiska. Szczecińska firma TAST, jako jedno z dwóch polskich przedsiębiorstw, uczestniczyła w roli panelisty podczas dorocznej konferencji Enterprise Europe Network.

W warszawskim hotelu Hilton, w dniach 26-28 września br., pod hasłem my_talk_on_the_programme‘Connecting business to Europe’, odbyła się konferencja organizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Komisję Europejską, podsumowująca działania sieci doradztwa, skupiającej blisko 600 instytucji z prawie 50 państw świata. Właściciel szczecińskiej firmy TAST, Jan Tabiński, wziął udział w warsztacie prowadzonym przez Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii (RCIiTT) Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, którego tematyka dotyczyła udziału małych i średnich przedsiębiorstw w 7 Programie Ramowym Unii Europejskiej.

‘Tego typu spotkania służą głównie osobom , które szukają poparcia dla swoich działań i dzielą się dotychczasowymi doświadczeniami. Chcieliśmy pochwalić się rodzimymi sukcesami i pokazać na tej wyjątkowej konferencji, że polskim przedsiębiorcom nie brak odwagi, aby podejmować wyzwania i dbać o rozwój, także w międzynarodowym kontekście’ – mówi Joanna Niemcewicz, reprezentująca RCIiTT.

P.P.H „TAST” jest firmą prywatną działającą w Szczecinie od 1983 roku. Głównym przedmiotem jej działalności jest produkcja rzemieślnicza w zakresie cukiernictwa i piekarnictwa. W 2001 roku zainicjowano w firmie nowy dział pod nazwą ‘Technologie Ekologiczne’ i od roku 2002 firma rozwija produkcję wypieków wegetariańskich na bazie surowców ekologicznych. Trzy lata temu, za pośrednictwem stowarzyszenia Ekoland, firma została włączona w partnerstwo projektu Ecropolis realizowanego w ramach 7 Programu Ramowego UE. W ramach działań projektu, naukowcy z 6 krajów Europy badali żywność ekologiczną i analizowali zachowania konsumentów. Badania produktów firmy TAST prowadzone były w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a ich wyniki bezpośrednio przełożą się na drobne zmiany w produkcji firmy. 
t1 
Jan Tabiński oraz Joanna Niemcewicz podczas warsztatów. 
Podczas spotkania warsztatowego w Warszawie, Jan Tabiński opowiadał zgromadzonym słuchaczom o swoich doświadczeniach przy realizacji projektu, głównie barierach, które napotykają firmy sektora MSP przy uczestnictwie w Programach Ramowych Unii Europejskiej. Podkreślił, że mimo dużej trudności przy konstruowaniu projektu oraz konieczności sporządzania szczegółowych raportów z realizacji, udział w projekcie stwarza wiele możliwości z których warto korzystać. ‘Bez udziału w projekcie nie moglibyśmy pozwolić sobie na analizę aspektów smakowych naszych produktów i tym samym udoskonalić ich w sposób, który zadowoli naszych klientów. Ponadto, nawiązaliśmy współpracę z partnerami z zagranicy i jeżeli nadarzy się kolejna sposobność udziału w podobnej inicjatywie, z pewnością będziemy chcieli z tego skorzystać’.

W warszawskiej konferencji udział wzięło ponad 800 uczestników reprezentujących różnorodne instytucje realizujące założenia sieci EEN, przedstawicieli świata nauki, przedsiębiorców oraz pracowników Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Komisji Europejskiej.

Więcej informacji:  Paweł Żebrowski, pzebrowski@zut.edu.pl,  (91) 449 43 64 
 

Komentarze