Ruszyła rejestracja do udziału w misji: Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta

Komisja Europejska poprzez Program Horyzont Europa pragnie nie tylko wspierać rozwój nauki, badań i innowacji, ale także zrealizować misje – zobowiązania do podjęcia najważniejszych wyzwań społecznych stojących obecnie przed światem i Europą. Jedną z nich jest misja „Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta”, która zakłada, że do 2030 roku 100 miast w Europie osiągnie neutralność klimatyczną i stanie się wzorem do naśladowania dla reszty Europy.

W dniu 25 listopada 2021 r., Komisja Europejska ogłosiła dla miast zaproszenie do udziału w misji (EoI). Dołączenie do misji sprawi, że miasta staną się nie tylko liderami w innowacyjnych technologiach i rozwiązaniach dążących do neutralności klimatycznej, ale także  przyniesie wiele korzyści dla samych mieszkańców, m. in. poprzez poprawę jakości powietrza w aglomeracjach miejskich czy zachęcanie do prowadzenia zdrowego trybu życia. 

Miasta biorące udział w misji przygotują i wdrożą „Kontrakt klimatyczny miasta”, który będzie współtworzony z lokalnymi interesariuszami i mieszkańcami. Korzyści, jakie przyniesie udział w misji i jej realizacja to między innymi:

  • indywidualne porady i pomoc ze strony „Platformy Misyjnej”, na przykład w zakresie opracowania Planu Inwestycyjnego w celu pozyskania finansowania zewnętrznego;
  • możliwości finansowania dla miast na udział w dużych działaniach innowacyjnych, projektach pilotażowych i demonstracjach;
  • możliwości nawiązywania kontaktów, uczenia się i wymiany doświadczeń między miastami;
  • wysoka widoczność – podniesienie rangi politycznej i atrakcyjności dla inwestycji i wykwalifikowanych pracowników.

Swoje zainteresowanie udziałem w misji można zgłaszać do 31 stycznia 2022 roku. Po tym terminie grupa ekspertów wyłoni listę miast, które zostaną zaangażowane w realizację misji.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na temat misji i niniejszego zaproszenia można znaleźć w „Zestawie informacyjnym dla miast”. Komisja przygotowała również dokument z najczęściej zadawanymi pytaniami, który jest na bieżąco aktualizowany.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z p. Aleksandrą Albińską, konsultantką ds. programów ramowych UE, e-mail: Aleksandra.Albinska@zut.edu.pl, tel. 91 449 47 23.
 

Komentarze