Prawie 4000 wniosków do EIC Acceleratora w marcowym cut-off date, z czego ponad 1400 w walce przeciw COVID-19

Dzień 20 marca 2020 r. był wyjątkową datą odcięcia w konkursie EIC Accelerator Pilot w ramach Programu Ramowego UE Horyzont 2020. Ten termin składania wniosków był dedykowany walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Komisja Europejska właśnie opublikowała podsumowanie tego naboru.

EIC_Accelerator_Infographic.jpgNa marcowy cut-off date napłynęło dokładnie 3968 aplikacji od małych i średnich przedsiębiorstw z całej Europy na łączną sumę finansowania przekraczającą 10 mld euro. Jest to absolutny rekord - porównując do poprzedniej daty odcięcia to ponad dwa razy więcej aplikujących. Wśród złożonych wniosków znalazło się 1418 propozycji innowacyjnych rozwiązań związanych z walką przeciwko rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa. 26,2% z nich dotyczą innowacyjnych sposobów leczenia COVID-19, w tym 3,9% za pomocą szczepień. W konkursie aplikowało 56 przedsiębiorstw z Polski.

Konkurs nie jest jeszcze rozstrzygnięty, a ostateczne wyniki będziemy znali na przełomie maja i czerwca 2020 r. Wiadomo jedynie, że w gronie 82 przedsiębiorstw, które otrzymają certyfikat Seal of Excellence (to znaczy że ich aplikacje osiągnęły ocenę przekraczającą threshold, lecz nie zostały zaproszone do kolejnego etapu – prezentacji pitch deck), nie znalazła się żadna polska firma.

EIC Accelerator to konkurs skierowany do sektora MŚP, który oferuje granty w wysokości od 0,5 do 2,5 mln euro (70% finansowania) z możliwością rozszerzenia finansowania o formułę blended finance (do 15 mln euro w formie wkładu inwestycyjnego) na komercjalizację nowego, innowacyjnego rozwiązania o dużym potencjale rynkowym. Nabór jest prowadzony w trybie ciągłym – wniosek można złożyć w każdej chwili. Najbliższy cut-off date to 7 października 2020 r. – ostatnia w obecnym Programie Ramowym UE Horyzont 2020. Następne zostaną ogłoszone w ramach kolejnej perspektywy finansowej – Horyzont Europa, już pod koniec tego roku.

Więcej informacji o konkursie udziela konsultant Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Ramowych UE w RCIiTT ZUT, p. Michał Grudziński, e-mail: Michal.Grudzinski@zut.edu.pl, tel.: 91 449 45 49. Serdecznie zapraszamy do kontaktu

Komentarze