NAWA zachęca polskich naukowców do powrotu

Program Polskie Powroty ogłoszony przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej ma on na celu zachęcić do powrotu polskich naukowców, którzy po okresie zatrudnienia za granicą chcą swój rozwój naukowy kontynuować w Polsce.

Celem programu Polskie Powroty jest umożliwienie polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcie przez nich zatrudnienia w polskich uczelniach lub jednostkach naukowych. Program stworzy Powracającym Naukowcom optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych lub/i prac rozwojowych na światowym poziomie. Środki uzyskane w ramach Polskich Powrotów pozwolą na zapewnienie im wynagrodzenia na poziomie europejskim oraz na stworzenie Grupy Projektowej (zespołu badawczego).

W ramach programu finansowane będą działania związane z powrotem do kraju polskich naukowców oraz tworzeniem przez nich własnej grupy projektowej, w tym:

• wynagrodzenie Powracającego Naukowca;
  • wynagrodzenie dwóch członków tworzonej przez niego Grupy Projektowej;
  • koszty przesiedlenia Powracającego Naukowca;
  • koszty adaptacji miejsca pracy.

Naukowiec musi być zatrudniony przez okres co najmniej 2 lat poprzedzających termin złożenia wniosku w zagranicznych uczelniach publicznych lub niepublicznych bądź w zagranicznych instytutach badawczych i naukowych, bądź też w działach badawczych zagranicznych przedsiębiorstw mających siedzibę poza granicami Polski (pod warunkiem, że pobyt ten nie był finansowany z polskich środków budżetowych).

Z wnioskiem w programie mogą występować uczelnie i jednostki naukowe planujące zatrudnić powracającego naukowca. Wnioski należy składać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego NAWA do 31 maja 2018r. Regulamin oraz szczegółowe informacje i dokumenty dostępne są na stronie internetowej NAWA.