NAWA odpowiedzialna za koordynację EURAXESS i MSCA

Od 1 stycznia 2022 r. krajowa sieć EURAXESS oraz obszar Horyzontu Europa dotyczący Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) jest koordynowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Dotychczas tymi zagadnieniami zajmował się Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE działający w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

EURAXESS to inicjatywa prowadzona przez Komisję Europejską, której celem jest wspieranie międzynarodowej mobilności oraz kariery naukowców. Konsultanci Centrów EURAXESS pomagają w  poszukiwaniu grantów badawczych i stypendiów naukowych oraz świadczą bezpłatną pomoc w kwestiach związanych z emigracją, a zatem udzielają informacji dotyczących m.in. legalizacji pobytu, warunków zatrudnienia, ubezpieczenia zdrowotnego, zakwaterowania, a także innych spraw mających wpływ na codzienne życie w obcym kraju. EURAXESS to również portal internetowy będący największą, europejską bazą, zawierająca oferty pracy, staży i stypendiów z całego świata. 

Marie Skłodowska-Curie Actions – MSCA wchodzi w skład pierwszego filaru Programu Ramowego Horyzont Europa. Te działania mają za zadanie wspierać naukowców, będących na różnych etapach kariery, którzy planują rozwijać się poprzez międzynarodowe wyjazdy, prowadzenie innowacyjnych projektów badawczych oraz dzięki udziałowi w różnorodnych szkoleniach. Podniesienie umiejętności i kompetencji pracowników naukowych ma przyczynić się do rozwijania zaplecza badawczego UE i powstawania nowych miejsc pracy. Granty realizowane w ramach MSCA charakteryzuje międzynarodowość, interdyscyplinarność oraz międzysektorowość, a co więcej projekty mogą być realizowane spośród wszystkich dziedzin naukowych. 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z p. Anną Przybysz, konsultantką ds. programów ramowych UE, e-mail: Anna.Przybysz@zut.edu.pl, tel. 91 449 41 53.
 

Komentarze