Nabór na wnioski projektowe w ramach komponentu „Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej” w PR Horyzont Europa

Horyzont Europa to nie tylko okazja dla naukowców i przedsiębiorców do udziału w ciekawych, innowacyjnych projektach czy wyjazdach na zagraniczne stypendia naukowe. Program stwarza także możliwości rozwoju i wzmocnienia sieci badawczych w krajach, których udział w europejskich projektach jest nieco skromniejszy, w tym Polski.

Komponent „Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej” (Widening participation and strengthening the European Research Area) ma na celu przede wszystkim wyrównać potencjał naukowy w całej Europie i wzmocnić pozycję krajów o niższym poziomie rozwoju sektora B+R, jako interesujących partnerów w projektach badawczo-rozwojowych.

Na portalu Funding & tender opportiunities ogłoszone są konkursy właśnie z tego zakresu, które mają zapewnić i polepszyć dostęp do doskonałości naukowej.
Najważniejszymi działaniami w tej części Programu Ramowego Horyzont Europa są:

Teaming for excellence – działanie to ma na celu wspieranie tworzenia nowych Centrów Doskonałości (lub modernizację i rozwój istniejących) w krajach o mniejszym zaangażowaniu w zakresie badań naukowych i innowacji, we współpracy z wiodącymi instytucjami naukowymi w Europie. W wyniku projektu powinna powstać autonomiczna jednostka, np. fundacja, spółka lub jednostka organizacyjna uczelni. Wnioskodawcy muszą przedstawić długoterminową strategię w dziedzinie nauki i innowacji, określającą przyszłość Centrum Doskonałości oraz podkreślić wyraźny związek ze Strategią Inteligentnej Specjalizacji.

Ocena wniosków przebiega w trybie dwuetapowym. Termin naboru mija:
•    I etap: 5 października 2021 r.
•    II etap: 8 września 2022 r.

Twinning – celem tego działania jest wzmocnienie powiązań pomiędzy instytucjami badawczymi w krajach wideningowych, tzn. objętych inicjatywą rozszerzania uczestnictwa, a ich wiodącymi odpowiednikami w Europie. Projekty mają przede wszystkim wspierać doskonałość naukową w konkretnej dziedzinie w rozwijającej się instytucji poprzez wymianę doświadczeń, transfer wiedzy, wymianę pracowników czy inne działania tworzące kompleksową strategię rozwoju jednostki.  
Termin naboru wniosków mija 18 stycznia 2022 r.

ERA Chairs – realizowane projekty mają zapewnić wsparcie uniwersytetów i jednostek badawczych w tworzeniu nowych katedr i zatrudnianiu wybitnych naukowców, którzy zostaną kierownikami tych jednostek. Zespół badawczy powstały w nowej jednostce ma pomóc instytucji osiągnąć doskonałość naukową, poprawić wyniki naukowe, a przez to zwiększyć szanse w ubieganiu się o granty.
Termin naboru wniosków mija 15 marca 2022 r.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursów i podjęcia działań na rzecz rozwoju naukowego swojej instytucji i regionu.
Pełna lista otwartych i nadchodzących naborów na wnioski projektowe w komponencie „Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej” znajduje się na portalu Funding & tender opportiunities.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z konsultantką Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Ramowych, p. Aleksandrą Albińską, e-mail: Aleksandra.Albinska@zut.edu.pl, tel. 91 449 47 23.
 

Komentarze