Konkursy Horyzontu Europa wzmacniające europejskie ekosystemy innowacji

Komisja Europejska otworzyła nabory wniosków, które przyczynią się do stworzenia bardziej solidnego, zrównoważonego i zintegrowanego europejskiego ekosystemu innowacji. Projekty mają wspierać skalowanie firm i pomysłów, a jednocześnie pobudzać innowacje w ekosystemach, aby sprostać ważnym wyzwaniom. Zaplanowany budżet na konkursy to 12 mln EUR.

Nabory EIC SCALEUP
Działania w ramach SCALEUP koncentrują się na wzmacnianiu połączeń sieciowych w obrębie ekosystemów innowacji i pomiędzy nimi, w celu wspierania europejskich przedsiębiorstw, aby podtrzymywały swój wzrost i zdobywały nowe przewagi konkurencyjne. Budżet w konkursie to 5 mln EUR.  Nabór potrwa do 10 maja 2022 r.

Konkurs ma na celu wspieranie wspólnie opracowanych programów działań, trwających co najmniej dwa lata studiów proponowanych wspólnie przez instytucje edukacyjne ze „skromnych” i „umiarkowanych” ekosystemów innowacji oraz przez sektor prywatny z ośrodków, hubów innowacji (definicje „strong innovators” and „innovation leaders” oraz więcej informacji na ten temat w analizach: Regional Innovation Scoreboard (RIS), European Innovation Scoreboard (EIS), Global Innovation Index (GII)).

Wnioski powinny doceniać wysoki poziom umiejętności technicznych i przedsiębiorczych młodzieży w rozwijaniu ekosystemów innowacji wraz z praktyczną wiedzą i doświadczeniem w zarządzaniu przedsiębiorstwem i międzynarodowym procesie zwiększania skali.

Nabory EIC CONNECT
CONNECT przyczynia się do tworzenia połączonych, integracyjnych i bardziej wydajnych ekosystemów innowacji w całej Europie. Czerpie z istniejących mocnych stron europejskich, krajowych, regionalnych i lokalnych ekosystemów. Przyciąga nowych, mniej reprezentowanych interesariuszy i mniej innowacyjnie zaawansowane terytoria, aby wytyczać, podejmować i realizować wspólne ambicje wobec wyzwań dla dobra społeczeństwa, w tym przemian ekologicznych, cyfrowych i społecznych.

Do 26 kwietnia 2022 r. można składać wnioski w ramach dwóch poniższych konkursów o budżetach odpowiednio 4 mln EUR oraz 3 mln EUR:

Konkurs ma na celu zwiększenie efektywności i potencjału innowacyjnego Europy poprzez wspieranie projektów, które rozszerzą współpracę oraz zwiększą udział zróżnicowanych interesariuszy i terytoriów w istniejących i udanych inicjatywach, sieciach innowacyjnych wspierających wdrażanie innowacje i zainteresowane podmioty w państwach członkowskich Unii Europejskiej, krajach stowarzyszonych z Horyzontem Europa, na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym.

Działania te mają podnieść świadomość i ułatwić przedsiębiorcom społecznym dostęp do zasobów europejskich, krajowych, regionalnych i lokalnych ekosystemów innowacji. Ponadto działanie ma na celu wywołanie trwałego efektu poprzez zwrócenie uwagi na korzyści płynące z projektów innowacji społecznych dla społeczeństwa jako całości, a w szczególności na strategiczne priorytety i cele Komisji Europejskiej.

O europejskich ekosystemach innowacji

Unia Europejska ma na celu stworzenie bardziej połączonych, wydajnych i sprawiedliwszych ekosystemów innowacji, aby wspierać rozwój przedsiębiorstw, zachęcać do innowacji i stymulować współpracę między krajowymi, regionalnymi i lokalnymi podmiotami zajmującymi się innowacjami.

Ekosystemy innowacji skupiają osoby lub organizacje, których celem jest innowacyjność i obejmują powiązania między zasobami (takimi jak fundusze, sprzęt i obiekty), organizacjami (takimi jak instytucje szkolnictwa wyższego, organizacje badawcze i technologiczne, firmy, inwestorzy venture capital i pośrednicy finansowi), inwestorzy i decydenci.

Działania wspierane przez pierwszy w historii Europejski Program Pracy na rzecz Ekosystemów Innowacji uzupełniają działania prowadzone przez Europejską Radę ds. Innowacji (EIC) i Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), działania w ramach programu Horyzont Europa, inicjatywy na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym jako inicjatywy sektora prywatnego i trzeciego.

W celu poznania bardziej szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z konsultantką ds. Programów Ramowych UE p. Agnieszką Bujny, e-mail: Agnieszka.Bujny@zut.edu.pl, tel. 91 449 41 53.
 

Komentarze