Komisja Europejska wybrała pierwsze projekty w ramach działania EIC Transition

Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) wyłoniła do dofinansowania 42 projekty w pierwszym w historii naborze wniosków w ramach działania EIC Transition. Zwycięskie wnioski, wybrane spośród 292 nadesłanych, otrzymają łącznie 99 mln euro dofinansowania z Unii Europejskiej.

EIC Transition ma na celu przekształcenie wyników badań, które powstały w ramach projektów pilotażowych EIC Pathfinder oraz projektów Proof of Concept Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) w przedsięwzięcia opłacalne komercyjnie, poprzez walidację technologii w warunkach rzeczywistych i tworzenie uzasadnienia biznesowego w celu wprowadzenia innowacji na rynek. Wsparcie przeznaczone było zarówno dla pojedynczych podmiotów, jak i małych konsorcjów (do 5 partnerów z różnych krajów). 

Wybrane do dofinansowania podmioty pochodzą z 24 państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych z programem Horyzont Europa, przy czym największa liczba uczestników pochodzi z Niemiec (25), Włoch (17) i Hiszpanii (14).

Pełna lista zwycięskich projektów znajduje się na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Warto dodać, że w ramach pierwszego naboru możliwe było składanie wniosków dla dowolnej dziedziny (formuła open) oraz w zakresie technologii pozyskiwania i przechowywania energii, jak również związanych z technologiami i urządzeniami medycznym (formuła challenges).

Spośród 42 dofinansowanych wniosków:

  • 29 zostało złożonych w ramach otwartego finansowania (open);
  • 4 w ramach tzw. wyzwania Energy harvesting and storage technologies challenge;
  • 9 w ramach tzw. wyzwania Medical Technologies and Devices.

Oto kilka przykładów wybranych projektów:

  • FADEQ - praca nad w pełni zautomatyzowaną, bezkomórkową ekstrakcją DNA i ilościową oceną biopsji płynnych (badania krwi o rosnącym potencjale w diagnostyce nowotworów i badaniach prenatalnych), w sposób bezpieczny, od pacjenta do laboratorium;
  • THERMOBAT - opracowuje innowacyjną baterię termofotowoltaiczną z utajonym ciepłem (LHTPV) do długotrwałego przechowywania (10 do 100 godzin) oraz skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (CHP);
  • NanoVision - przystępna cenowo, kompaktowa, multimodalna i wysokowydajna nanoskopia optyczna oparta na chipach fotonicznych (mikroskopia optyczna o super rozdzielczości);
  • VRP - mający na celu komercjalizację nowatorskiej technologii Visual Robot Programming (VRP): bezkodowego rozwiązania do programowania robotów sterowanych gestami. Korzystając z tej intuicyjnej technologii, każdy użytkownik może uczyć robotów przemysłowych bez wcześniejszej wiedzy z zakresu robotyki i przy minimalnym przeszkoleniu.

Przypomnijmy, że EIC Transition finansuje działania innowacyjne, które wykraczają poza proof of principle w laboratorium, aby wspierać zarówno:

  • dojrzewanie i walidację nowatorskiej technologii z laboratorium do odpowiedniego środowiska aplikacji w świecie rzeczywistym;
  • opracowanie uzasadnienia i modelu biznesowego w kierunku przyszłej komercjalizacji innowacji.

Każdy projekt może otrzymać grant w wysokości do 2,5 miliona euro (lub więcej w uzasadnionych, wyjątkowych przypadkach) i będzie miał dostęp do usług EIC Business Acceleration Services, w tym coachingu, mentoringu i wydarzeń partnerskich. 

W celu poznania bardziej szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z konsultantką Regionalnego Punktu Kontaktowego PR UE p. Agnieszką Bujny, e-mail: Agnieszka.Bujny@zut.edu.pl, tel. 91 449 41 53.
 

Komentarze