JPND – konkurs z zakresu chorób neurodegeneracyjnych

Narodowe Centrum Badan i Rozwoju poinformowało o trwającym naborze Joint Programming on combating Neurodegenerative Diseases (JPND) wniosków do międzynarodowego programu JPND, który skupia się na finansowaniu badań obejmujących zagadnienia dotyczące chorób neurodegeneracyjnych.

Zakres tematyczny konkursu:

Celem zaproszenia jest ustanowienie ograniczonej liczby ambitnych, innowacyjnych, wielonarodowych i multidyscyplinarnych wspólnych projektów badawczych dotyczących opieki zdrowotnej i opieki społecznej na poziomie makro (system i infrastruktura), a także na indywidualnych poziomach pacjentów, ich opiekunów i rodzin. Ocena mocnych i słabych stron formalnego i nieformalnego podejścia do opieki i istniejąca infrastruktura jest wstępem do wdrażania udoskonalonych, opartych na dowodach metod leczenia, a tym samym poprawy jakości życia osób dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi i jakości opieki.

Propozycje dotyczące zdrowia i opieki społecznej mogą dotyczyć pacjentów z jedną lub kilkoma z następujących chorób neurodegeneracyjnych:

  • Alzheimer’s disease and other dementias
  • Parkinson’s disease and PD‐related disorders
  • Prion diseases
  • Motor neuron diseases
  • Huntington’s disease
  • Spinocerebellar ataxia (SCA)
  • Spinal muscular atrophy (SMA)

Do konkursu mogą przystąpić międzynarodowe konsorcja składające się z 3-6 grup badawczych, z 3 różnych krajów. Z tego samego kraju uczestnikami konsorcjum mogą być maksymalnie 2 instytucje. Jeśli konsorcjum zawiera przynajmniej jednego partnera z krajów mniejszości europejskiej (Czechy, Polska, Słowacja), maksymalna liczba partnerów konsorcjum zostanie zwiększona do 7. Konsorcjum może się składać z grup badawczych pracujących na uniwersytetach (lub innych instytucjach szkolnictwa wyższego), pozauniwersyteckich publicznych instytutach badawczych, szpitalach i innych placówkach opieki zdrowotnej i społecznej, a także spółkach handlowych, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstwach.

Procedura aplikacyjna jest dwuetapowa, nabór wniosków wstępnych zakończy się 6 marca 2018 r. Wnioski pełne będą przyjmowane do 27 czerwca 2018 r.

Polscy wnioskodawcy po otrzymaniu rekomendacji na finansowanie badań, dodatkowo muszą złożyć wniosek do NCBR, który przeznaczył na to działanie budżet w wysokości 500 000 euro.

Szczegółowe zasady oraz lista krajów mogących przystąpić do programu znajduje się na stronie NCBR oraz programu.

Komentarze