Jedyny SME Instrument w Polsce zagra w Szczecinie !

Horyzont - wydaje się być nieosiągalny i bardzo odległy, czyżby naprawdę taki był? Firma Pixel Legend ze Szczecina postanowiła udowodnić, iż to co wydaje się niemożliwe jest realne i sięgnęła po kawałek Horyzontu 2020 w postaci nowej inicjatywy Komisji Europejskiej - SME Instrument. Wiele polskich przedsiębiorstw próbowało powalczyć o dofinansowanie, jednakże konkurencja europejska była ogromna (szansa otrzymania wsparcia w dziedzinie Informatyki wynosiła tylko 3,4%). Pixel Legend pokazał, iż trzeba wierzyć we własne możliwości, próbować, oraz korzystać ze wsparcia ekspertów i jako jedyna firma z Polski otrzymała finansowanie z tego unijnego mechanizmu.


Współautorem owego sukcesu jest Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT. W strukturach RCIiTT zlokalizowany jest Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE (RPK) oraz ośrodek wsparcia dla biznesu sieci Enterprise Europe Network (EEN), dzięki którym firma została objęta mentoringiem i uzyskała pomoc na wszystkich etapach aplikacji wniosku. 

A zaczęło sie zupełnie niewinnie. Pixel Legend zainteresowany ofertą Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii przyszedł po wsparcie w zakresie dalszego rozwoju firmy. Współpracę rozpoczęto od udziału w spotkaniach biznesowych organizowanych przy targach CeBit w Hanowerze. Następnie firma, dzięki sieci EEN, nawiązała kontakt z londyńskim klastrem ICT TechCity, obfitującym w potencjalnych partnerów i inwestorów. Konsultanci RCIiTT utrzymywali z przedsiębiorstwem bieżący kontakt informując je o kolejnych możliwościach rozwoju. Na jednym ze spotkań Jan Filipowiak, właściciel firmy, został poinformowany o organizowanym przez RCIiTT szkoleniu dotyczącym SME Instrument w ramach Horyzontu 2020. To był strzał w dziesiątkę, gdyż okazało się, iż jego pomysły idealnie wpisują się do owego działania i za namową specjalistów z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Ramowych UE, p. Filipowiak zdecydował się na aplikowanie do tego konkursu. 

Dobry pomysł i duże zaangażowanie to połowa drogi do sukcesu. "Ciężko było zabrać się za napisanie wniosku, gdyż zawsze dookoła wydaje się, iż istnieją ważniejsze pilniejsze codzienne sprawy. Przekonała mnie nieduża objętość wniosku - tylko 10 stron. Cała sztuka polegała na tym, aby zawrzeć w nim te najbardziej istotne i konkretne informacje w zrozumiałym języku. Tutaj nieoszacowaną pomoc zawdzięczam pracownikom RPK, którzy udzieli mi niezbędnych wskazówek oraz korygowali mój wniosek na każdym etapie jego powstawania, bez nich raczej by się nie udało. Otrzymałem ogromne merytoryczne wsparcie" - mówi Jan Filipowiak. 

Pixel Legend to firma informatyczna, która pojawiła się na rynku kilka lat temu. Jej działalność jest skupiona na szeregu usług takich jak budowanie unikatowych aplikacji mobilnych, zaawansowanych stron internetowych i gier. 
Pomimo tego, iż sama firma jest niewielka, na korzystanie z jej usług zdecydowali się już tacy giganci jak: Mercedes Benz, Supagard, Dell, Farm Frites, Toyota Poland, Amnesty International, Nice, Helion czy Newsweek. 
Właściciel  firmy to człowiek z wielką pasją i dużym zamiłowaniem do historii, stąd też pomysł na unikatowe oprogramowanie, które także zachwyciło Komisję Europejską. Jest to aplikacja mobilna o wdzięcznej nazwie PastGuide (www.pastguide.com), dzięki której będzie można odtworzć znane wydarzenia historyczne i pozwolić użytkownikowi wziąć w nich udział a także spotkać znane postacie i miejsca historyczne z zabytkami w takiej formie, w jakiej były dostępne kilkaset lat temu. Używając mobilnego urządzenia np. tabletu, oprogramowanie generuje obraz 3D, który zmienia się w czasie rzeczywistym, w miarę naszego przemieszczania się po zabytku, np. Koloseum czy Katedrze Notre Dame. Dostęp do wizualizacji będzie możliwy nie tylko na miejscu, ale również zdalnie z każdego miejsca na świecie, co pozwoli na zapoznanie się z zabytkiem osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo sceny będą zawierały elementy gamifikacji, dzięki czemu aplikacja będzie posiadała także wartość edukacyjną. 

Pixel Legend posiada już zbudowany prototyp, który działa na tabletach oraz OculusRift. Prototyp prezentowany był na konferencji Mobip, gdzie zebrał bardzo pozytywne opinie ekspertów i inwestorów. 
Jeśli ktoś jest chętny na wzięcie udziału w testowaniu i uatrakcyjnianiu owego innowacyjnego oprogramowania PastGuide, firma Pixel Legend zachęca do rejestracji na swojej stronie www.pastguide.com. 
Dzięki finansowaniu z Unii Europejskiej firma otrzyma wsparcie w wysokości 50 tys. euro na profesjonalne opracowanie biznesplanu, wszelkich analiz rynkowych i raportów, co umożliwi jej z wielkim impetem wypłynąć na szerokie europejskie wody. 

"Myślę, iż to właśnie kompleksowość działania całej jednostki RCIiTT zarówno pracowników EEN, jak i RPK zaowocowało owym sukcesem w SME Instrument. Dla przedsiębiorstw jest to bardzo atrakcyjny sposób na rozpostarcie skrzydeł w Europie"- komentuje Jan Filipowiak. 

Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie swoim wsparciem obejmuje firmy, naukowców i absolwentów. Świadczy ono usługi związane m.in. z pozyskiwaniem finansowania na rozwój innowacyjnych pomysłów, tworzeniem planu rozwoju działalności gospodarczej, pozyskiwaniem partnerów biznesowych oraz z różnymi aspektami w zakresie umiędzynaradawiania firm i naukowców. Więcej informacji na temat oferty RCIiTT znajdziecie Państwo na stronie www.innowacje.zut.edu.pl 

Te wszystkie wysoko wyspecjalizowane usługi dzięki dofinansowaniu z Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego są bezpłatne. 

Szczegółowe informacje nt. SME Instrument można uzyskać pod nr telefonu 91-449-43-91

Komentarze