Horizon Europe - nowy Program Ramowy UE na lata 2021-2027

Obecny Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020 powoli dobiega końca, ale już wiemy, że Komisja Europejska wprowadza jego następcę – Horizon Europe, który zaplanowany jest na lata 2021-2027. Będzie w nim więcej pieniędzy i więcej możliwości.

Przyszły rozwój i dobrobyt Europy zależą od tego, czy zdoła ona pozostać światowym liderem badań i innowacji. PR Horyzont Europa zapewni niezbędne środki, by tak się stało. Będzie jeszcze bardziej ambitny niż jego poprzednik - Komisja planuje budżet opiewający na 100 mld €.

Główny cele programu:

•    wzmocnienie bazy naukowej i technologicznej UE oraz europejskiej przestrzeni badawczej;
•    zwiększenie europejskich zdolności w zakresie innowacji, konkurencyjności i liczby miejsc pracy;
•    realizacja priorytetów obywateli i utrzymanie europejskiego modelu społeczno-gospodarczego, wraz ze związanymi z nim wartościami.

Tak jak dotychczasowe Programy Ramowe, tak i Horyzont Europa będzie opierał się na wizji zrównoważonej, dostatniej i sprawiedliwej przyszłości dla całego świata i jego mieszkańców w oparciu o europejskie wartości. 
Struktura przyszłego Programu Ramowego UE Horyzont Europa będzie składał się z 3 filarów:

1. Doskonała baza naukowa - pierwszy filar ma wzmocnić unijną pozycję lidera badań naukowych i pomóc rozwijać wysokiej jakości wiedzę i umiejętności. 
2. Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa - drugi filar wesprze badania będące odpowiedzią na wyzwania społeczne i na zapotrzebowanie w kwestii technologii przemysłowych w takich dziedzinach jak technologie cyfrowe, energetyka, mobilność, żywność i zasoby naturalne.
3. Innowacyjna Europa - trzeci filar posłuży promowaniu innowacji poprzez Europejską Radę ds. Innowacji. Będzie ona punktem kompleksowej obsługi dla innowatorów o dużym potencjale.
 

1.jpg

Źródło: Komisja Europejska (https://ec.europa.eu)

Nowości w Programie Ramowym UE Horyzont Europa

1.    Dużą nowością w stosunku do PR Horyzont 2020 będą misje w zakresie badań naukowych i innowacji, które mają stanowić wyraz wpływu zaangażowania społecznego na agendy badawcze. Misje to określone zestawy interdyscyplinarnych działań, które mają służyć osiągnięciu śmiałego, ale wymiernego celu w ustalonej ramie czasowej. W Programie Ramowym „Horyzont Europa” zdefiniowano pięć obszarów, w których misje będą programowane w ramach filaru „Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa”, w oparciu o wkłady z innych filarów. Obszary misji:
•    Nowotwory,
•    Stan gleby oraz żywność,
•    Zdrowe oceany, morza, wody przybrzeżne i śródlądowe,
•    Przystosowanie się do zmiany klimatu, w tym do transformacji społecznej,
•    Inteligentne i neutralne dla klimatu miasta.

2. Jednym z najważniejszych mechanizmów wspierania innowacji w Horyzoncie Europa stanie się Europejska Rada ds. Innowacji, która obecnie jest w fazie pilotażowej. Wesprze ona nowe koncepcje mające przełomowe znaczenie, radykalny charakter i potencjał do tworzenia nowych rynków, które są zbyt ryzykowne dla sektora prywatnych inwestorów.

3. Horyzont Europa zapewni też nowe, jeszcze bardziej otwarte podejście do partnerstw publiczno-prywatnych. Szersza współpraca z przedstawicielami różnych gałęzi przemysłu, współprogramowanie działań oraz ich współfinansowanie ma stanowić lepszą drogę do ukierunkowanego rozwoju Europy.

4. Horyzont Europa ma stać się bardziej globalny niż jego poprzednik – Komisja Europejska stawia na poszerzenie współpracy między Wspólnotą a resztą świata.

5. Otwarta nauka na stałe wpisze się w przyszły Program Ramowy – obowiązkowy otwarty dostęp będzie obejmował nie tylko publikacje naukowe, ale również dane badawcze. Ten kierunek zakłada również szersze wykorzystanie europejskiej chmury dla otwartej nauki, oraz nagradzanie badaczy propagujących otwartą naukę.

6. Horyzont Europa ma też zapewniać szersze uczestnictwo oraz rozpowszechniać doskonałość naukową. Celem jest zniwelowanie różnicy poziomów doskonałości naukowej między europejskimi ośrodkami naukowymi. W ramach tego premiowane będzie uczestnictwo jednostek z mniej rozwiniętych regionów europejskich oraz możliwość dołączenia do już trwającego i realizowanego projektu.

Więcej informacji o nadchodzącym Programie Ramowym UE Horyzont Europa na lata 2021-2027 udzielają konsultanci Regionalnego Punktu Kontaktowego PR UE w RCIiTT ZUT w Szczecinie.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu
 

1_0.jpg

 

Komentarze