EIC Pathfinder Challenges – wyniki konkursów
Komisja Europejska wyłoniła do dofinansowania 39 projektów w ramach konkursów EIC Pathfinder Challenges programu ramowego Horyzont Europa. Są to nowatorskie projekty badawcze, mające na celu osiągnięcie przełomowych odkryć w pięciu strategicznych obszarach, m.in. sztucznej inteligencji, nowych technologii w terapii komórkowej i genowej, narzędzi do pomiaru i stymulacji aktywności w tkance mózgowej, czy ekologicznej produkcji wodoru.
Do ubiegłorocznych naborów złożono 403 wnioski o dofinansowanie z 27 krajów. Zwycięskie projekty otrzymają łącznie 145 mln euro z funduszy Unii Europejskiej (średnio 3,7 mln euro na projekt). Większość wnioskodawców pochodzi z uniwersytetów i organizacji badawczych (ponad 70%), przy znaczącym udziale firm z sektora MŚP (ok. 20%).
Wybrane projekty otrzymają nie tylko dotacje, ale także dostęp do coachingu w ramach EIC Business Acceleration Services oraz potencjalny, przyspieszony dostęp do finansowania z działania EIC Accelerator.
W 2022 r. nabory do EIC Pathfinder Challenges z nowymi wyzwaniami zostaną otwarte 16 czerwca 2022 r. Termin składania wniosków upływa 19 października 2022 r. Tegoroczne konkursy obejmują poniższe obszary tematyczne:
- Cardiogenomics
- DNA-based digital data storage
- Carbon dioxide and Nitrogen management and valorisation
- Alternative approaches to Quantum Information Processing, Communication, and Sensing
- Mid to long term and systems integrated energy storage
- Towards the Healthcare Continuum: technologies to support a radical shift from episodic to continuous healthcare
Przypomnijmy, że działanie EIC Pathfinder finansuje badania nowych wizji na radykalnie nowe technologie z potencjałem do tworzenia nowych rynków i/lub sprostania globalnym wyzwaniom. Pożądana jest interdyscyplinarna, przełomowa współpraca naukowa. Projekty są składane w międzynarodowych konsorcjach, dofinansowanie wynosi 100% dla wszystkich podmiotów (także firm). Konkursy ogłaszane są w formule open – bez ograniczeń tematycznych oraz challenges – dla określonych w dokumentacji konkursowej obszarów. Maksymalna wysokość grantu to 3 mln euro (open) i 4 mln euro (challenges).
W celu poznania bardziej szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z konsultantką Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Zachodnia, p. Agnieszką Bujny, e-mail: Agnieszka.Bujny@zut.edu.pl, tel. 91 449 41 53.