BIOSTRATEG - konkurs na projekty ze środowiska naturalnego, rolnictwa i leśnictwa
16 sierpnia br. zostanie uruchomiony nabór wniosków do III edycji programu Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo – BIOSTRATEG. Zadaniem programu jest podniesienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej w badaniach naukowych i pracach rozwojowych oraz transfer do otoczenia społeczno-gospodarczego innowacyjnych rozwiązań opracowanych w ramach Programu. Ma też pobudzić do współpracy jednostki badawcze z podmiotami zewnętrznymi, zwiększyć udział polskich zespołów badawczych w europejskich programach w zakresie badań i innowacji, zwiększyć aktywność badawczą prywatnego sektora gospodarczego oraz doprowadzić do przygotowania wdrożenia innowacyjnych rozwiązań opracowanych w ramach Programu.
Zakres tematyczny obejmuje 4 strategiczne obszary problemowe:
-
Racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodnej;
-
Przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa;
-
Ochrona bioróżnorodności oraz zrównoważony rozwój rolniczej przestrzeni produkcyjnej;
-
Leśnictwo i przemysł drzewny.
Realizacja Projektu obejmuje:
- jedno lub więcej zagadnień badawczych w obrębie jednego strategicznego obszaru problemowego;
- więcej niż jedno zagadnienie badawcze w obrębie różnych strategicznych obszarów problemowych.
Udział w programie mogą wziąć wyłącznie konsorcja składające się z co najmniej 3 jednostek organizacyjnych zarejestrowanych w Polsce. W związku z czym wymagana jest umowa o utworzeniu konsorcjum.
Wniosek musi obejmować 2 fazy realizacji projektu:
- Faza A – faza badawcza, która obejmuje badania podstawowe, badania przemysłowe i prace rozwojowe (w tym: opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje).
- Faza B – faza przygotowań do wdrożenia - obejmującą działania, których celem jest przygotowanie wyników fazy badawczej do zastosowania w działalności gospodarczej (tj. komercjalizacji).
Każdy realizowany projekt musi przyczynić się do osiągnięcia wskażników określonych w Regulaminie Programu.
Łączny okres realizacji projektu (czyli fazy A i B) nie może przekroczyć 36 miesięcy, przy czym realizacja fazy przygotowań do wdrożenia nie może trwać dłużej niż 18 miesięcy.
Kwota wnioskowanego dofinansowania na realizację projektu nie może być niższa niż 10 mln PLN. Maksymalna intensywność pomocy publicznej, przy spełnieniu przez Wnioskodawcę wszystkich warunków zwiększenia intensywności pomocy publicznej, nie może przekraczać:
1. Dla badań przemysłowych:
- 80% kosztów kwalifikowanych dla mikro- lub małego przedsiębiorcy;
-
75% kosztów kwalifikowanych dla średniego przedsiębiorcy;
-
65% kosztów kwalifikowanych dla dużego przedsiębiorcy.
2. Dla prac rozwojowych:
-
60% kosztów kwalifikowanych dla mikro- lub małego przedsiębiorcy;
-
50% kosztów kwalifikowanych dla średniego przedsiębiorcy;
-
40% kosztów kwalifikowanych dla dużego przedsiębiorcy.
Wkład własny Wnioskodawcy w dofinansowanie realizacji projektu podlega ocenie i w zależności od jego wysokości przyznawane są w ocenie wniosku dodatkowe punkty. Za wkład własny ≥40% kosztów kwalifikowalnych projektu wniosek otrzymuje 6 pkt (maksimum). Wkład własny poniżej 5% nie jest punktowany. W związku z tym wymagane są dokumenty potwierdzające deklarowany we wniosku wkład własny.
Nabór wniosków potrwa do 30 września 2016 r.
Szczegółowe zasady aplikowania znajdują się na stronie NCBR.