Technologia pozwala na wytworzenie napoju fermentowanego z mleka koziego, który posiada zalety probiotyku dzięki obecności jedynie bakterii Lactobacillus lub Bifidobacterium.
Technologia pozwala na wytworzenie napoju fermentowanego z mleka koziego, który posiada zalety probiotyku dzięki obecności jedynie bakterii Lactobacillus lub Bifidobacterium. Napój charakteryzuje się dobrą konsystencją i tylko nieznacznie wyczuwalnym zapachem i posmakiem kozim. Rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby żywieniowe szczególnie osób uczulonych na mleko krowie i jego przetwory jak również tych cierpiących na zaburzenia trawienne wywołane tym mlekiem.
Zaletą rozwiązania jest wytworzenie fermentowanego napoju posiadającego zalety probiotyku poprzez obecność monokultur probiotycznych z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Uzyskany gotowy produkt przez wskazany okres chłodniczego przechowywania (14-21 dni) charakteryzuje się rekomendowaną ilością użytej monokultury probiotycznej (106 jtk/g) wykazując tym samym cechy napoju potencjalnie prozdrowotnego.
Mleko do wytwarzania napoju fermentowanego może pochodzić z gospodarstw ekologicznych albo może pochodzić z hodowli przemysłowych, przy czym wtedy musi zostać zmodyfikowane do uzyskania zastrzeganej zawartości suchej masy oraz zawartości białka, tłuszczu, kwasowości i pH.
Zaletą rozwiązania jest to, że z koziego mleka fermentowanego określoną pojedynczą bakterią probiotyczną (monokulturą) uzyskano napoje, które charakteryzowały się dobrą konsystencją i nieznacznie wyczuwalnym zapachem i posmakiem kozim. Uzyskanie sugerowanych efektów jest zaskakujące tym bardziej, że w większości przypadków kozie mleko fermentowane czy to otrzymane na bazie szczepionek mezofilnych, termofilnych czy też wzbogaconych w probiotyki charakteryzuje się delikatnym skrzepem co się ostatecznie przekłada na uzyskanie półpłynnej, a czasami nawet płynnej konsystencji.
Obserwując wzrost zainteresowania konsumentów prozdrowotnym stylem życia możliwe jest, że atrakcyjność opracowanego produktu, na którą składać się będzie jego skład chemiczny i mikrobiologiczny, specyficzne cechy sensoryczne (smak, zapach czy też konsystencja) zachęci do zakupu tych, którzy szukają produktów potencjalnie prozdrowotnych.
Sposób wytwarzania napoju fermentowanego z mleka koziego polega na pasteryzacji, schłodzeniu i zaszczepieniu zakwasem. Charakteryzuje się tym, że mleko kozie o określonych cechach fizykochemicznych zaszczepia się zakwasem przygotowanym na bazie monokultury probiotycznej z rodzaju Lactobacillus lub Bifidobacterium. Następnie prowadzi się proces inkubacji do uzyskania skrzepu. Gotowy probiotyczny napój fermentowany z mleka koziego schładza się do temperatury 5±1oC i przechowuje w tych warunkach do czasu konsumpcji czy też ewentualnej dystrybucji.
Rozwiązanie, czyli kozi napój fermentowany nowej generacji stanowi nowy, innowacyjny produkt, który jest odpowiedzią na potrzeby żywieniowe szczególnie osób uczulonych na mleko krowie i jego przetwory jak również tych cierpiących na zaburzenia trawienne wywołane tym mlekiem.
Prawa własności intelektualnej
Faza rozwoju technologii
BRANŻA SPOŻYWCZA, MEDYCYNA, MEDIA