Sposób wytwarzania sorbentu skrobiowego

Facebook Linkedin Google

Środek adsorpcyjny na bazie skrobi o wysokiej zdolności pochłaniania i powierzchni właściwej w zastosowaniach do immobilizacji różnego rodzaju substancji bioaktywnych.

Numer referencyjny
P1103
Typ oferty
Oferta technologiczna
Jednostka naukowa
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
  • Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa

Przedmiotem oferty jest opatentowana technologia wytwarzania spożywczego adsorbentu na bazie różnych gatunków skrobi niemodyfikowanej. Proponowany adsorbent jest wygodnym w stosowaniu sypkim rozcieńczalnikiem dodatków smakowo-zapachowych do żywności, nośnikiem leków lub wypełniaczem do tabletek farmaceutycznych, adsorbentem zapachów lub płynów. Stosowanie produktów na bazie  adsorbentu skrobiowego pozwala uzyskać równomierne uwalnianie substancji aktywnej w określonym stężeniu w docelowym środowisku.
Adsorbenty skrobiowe wytwarzane zgodnie z oferowaną technologią charakteryzują się biodegradowalnością, biokompatybilnością, czystością mikrobiologiczną, posiadają posiadają biały kolor oraz neutralny smak i zapach, mogą być stosowane w formie funkcjonalnego dodatku do żywności oraz do immobilizacji szerokiego spektrum substancji aktywnych.
Adsorbenty skrobiowe o właściwościach chłonnych wobec lub z substancjami hydrofobowymi i hydrofilowymi są wytwarzane metoda suszenia rozpyłowego.

Oczekiwana forma współpracy
Umowa komercyjna ze wsparciem technicznym
Umowa licencyjna
Umowa współpracy technicznej
Korzyści z zastosowania technologii

Oferowana technologia wytwarzania i stosowania adsorbentu skrobiowego może być użyta  w dziedzinie chemii gospodarczej, gorzelnictwa, w tym do odświeżaczy powietrza, adsorbentów wilgoci, zapachów, ekstrakcji wody i zanieczyszczeń z surówki gorzelniczej. Adsorbenty skrobiowe umożliwiają częściowe lub pełne zastąpienie dotychczas stosowanych adsorbentów lub wypełniaczy mineralnych w tym krzemionkę, zeolity, dwutlenek tytanu, bentonit, kaolin, węgiel aktywowany.

Aspekt innowacyjny

Oferowana technologia produkcji sorbentów spożywczych pochodzenia naturalnego do zastosowań w przemyśle spożywczym, farmaceutyce, rolnictwie jest innowacyjną formą immobilizacji składników aktywnych w postaci lotnej, płynnej lub stałej. Tani i wydajny proces suszenia rozpyłowego umożliwia wytworzenie szerokiej gamy produktów w postaci sypkiej, granulowanej, tabletkowanej lub aplikowanych w postaci zawiesin metodą rozpryskiwania lub powlekania. Produkty wytworzone na bazie adsorbentów skrobiowych wyróżniają się dyspergowalnością oraz równomiernym uwalnianiem immobilizowanej substancji aktywnej w docelowym środowisku.
Nieskomplikowany proces wytwarzania oraz niska cena surowców umożliwia szybkie uruchomienie ich produkcji na skalę przemysłową.

Prawa własności intelektualnej

Zgłoszone do opatentowania

Zgłoszenie patentowe polskie oraz europejskie. Zgłoszenie patentowe stanowi  nierozłączną całość oferowanej technologii.

Faza rozwoju technologii

Przetestowany, dostępny do demonstracji

Prototyp gotowy do demonstracji

Pracownik