Programy badawcze/Informacje/Mobilni Naukowcy/Serwis EURAXESS
Serwis EURAXESS to najlepsze narzędzie poszukiwania możliwości wyjazdów zagranicznych w celach naukowych. Każdego dnia w serwisie pojawiają się nowe, atrakcyjne oferty dla naukowców na każdym etapie kariery, we wszystkich dziedzinach nauki. To źródło cennych informacji, które pozwoli rozwinąć skrzydła każdemu badaczowi i pomoże w wyjeździe do najlepszych ośrodków naukowych w Europie i na świecie.
W serwisie EURAXESS znaleźć można 4 rodzaje informacji:
EURAXESS Jobs - to bezstresowe i bezpłatne narzędzie rekrutacyjne oferujące informacjie o dostępnych wakatach, możliwościach finansowania i stypendiach naukowo-badawczych w całej Europie. Oprócz możliwości poszukiwania w/w ofert, w serwisie można również w prosty sposób umieścić CV, co umożliwi instytucjom i osobom poszukującym pracowników naukowych znalezienie Twojej osoby. Firma lub instytut badawczy może z kolei umieszczać bezpłatnie ogłoszenia o wakatach i przeglądać życiorysy naukowców.
EURAXESS Services - to unikalne źródło danych o sieci ponad 200 centrów znajdujących się w 35 krajach europejskich. Centra (jedno z nich działa w RCIiTT) pomogą Tobie i Twojej rodzinie zaplanować i zorganizować pobyt w obcym kraju. W serwisie znajdziesz kontakt do osoby z kraju do którego zmierzasz, która osobiście pomoże Ci w kwestiach związanych z zakwaterowaniem, wizą, pozwoleniem na pracę, kursami językowymi, szkołą dla dzieci, ubezpieczeniem społecznym i opieką medyczną.
EURAXESS Rights - dostarcza informacji dotyczących Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Te ważne dokumenty określają prawa i obowiązki naukowców, a także instytucji badawczych i instytucji finansujących badania naukowe. Kodeks ma na celu zapewnienie równego traktowania wszystkich naukowców w Europie i zwiększenie przejrzystości ich rekrutacji.
EURAXESS Links - zapewnia interaktywną łączność pomiędzy europejskimi naukowcami i Europą, którzy pracują za granicą. Serwis ten zawiera forum internetowe, baze danych naukowców, powiadomienia e-mail, i biuletyny elektroniczne. Dla stypendystów organizowane sa regularnie spotkania integrujace. EURAXESS Links udostępnia informacje na temat możliwości rozwoju zawodowego w Europie, transnarodowej współpracy badawczej oraz polityk europejskich w zakresie badań naukowych. Serwis działa w Stanach Zjednoczonych i Japonii, a w przygotowaniu jest także wersja chińska. Członkostwo jest bezpłatne.
Do grupy 35 europejskich krajów, posiadających Centra Informacji dla Naukowców EURAXESS, należy również Polska. Krajowa sieć centrów zrzesza 10 regionalnych punktów z różnych części kraju. Polski Portal EURAXESS został przygotowany głównie z myślą o zagranicznych naukowcach przyjeżdżających do Polski w celu prowadzenia badań naukowych na terenie naszego kraju, jak również z myślą o instytucjach polskich przyjmujących cudzoziemców. Portal skierowany jest także do polskich naukowców wyjeżdżających na zagraniczne stypendia i prace badawcze.