Unijny Kodeks Celny w transakcjach z krajami trzecimi – dla początkujących
Zapraszamy na bezpłatne szkolenie poświęcone cłom, pozwoleniom i procedurom celnym, które poprowadzą praktycy i eksperci z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Czym są kraje trzecie w obrocie międzynarodowym? Sprzedajesz lub sprowadzasz towar np. z Chin, USA, Rosji lub z innego państwa niebędącego członkiem UE? Czym jest np. procedura wprowadzenia towaru do obrotu lub procedura nadawania pochodzenia i jak je przeprowadzić? Jaka jest różnica między przetwarzaniem a uszlachetnianiem sprowadzanych wyrobów? Czy zawsze musisz korzystać z usług agencji celnej, czy możesz dokonać najprostsze czynności celne samemu? Czy to możliwe, by importując lub eksportując Twoja firma nie musiała płacić cła lub podatku VAT? Jakie w ogóle obowiązują procedury w transakcjach z krajami trzecimi? Czy warto skorzystać z portu morskiego w Szczecinie do wysyłki/odbioru towarów Twojej firmy i jakie daje on możliwości przedsiębiorcom?
To tylko niektóre zagadnienia, z jakimi zapoznają się uczestnicy szkolenia. Praktycy przedstawią najważniejsze informacje i podzielą się doświadczeniami. Na koniec spotkania przedsiębiorcy będą mogli porozmawiać z ekspertami i zapytać o kwestie procedur celnych, dotyczących swojej działalności. Zapraszamy!
Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Enterprise Europe Network – wsparcie nauki i biznesu
- dopuszczenie do obrotu, wywóz, procedury specjalne: tranzyt, składowanie, przetwarzanie oraz szczególne przeznaczenie;
- stosowanie procedur w obrocie towarowym z krajami trzecimi;
- charakterystyka poszczególnych procedur i sytuacje ich zastosowania.
- powstanie długu celnego (preferencje taryfowe, cła antydumpingowe, cła wyrównawcze);
- stawki celne;
- dokumentowanie pochodzenia;
- ogólne zasady nadawania pochodzenia.
- w eksporcie na przykładzie elektronicznego potwierdzenia wyprowadzenia towaru poza obszar UE;
- w imporcie na przykładzie możliwości realizacji różnych procedur importowych (40 i 42) w placówkach granicznych.
- obsługa zgłoszeń celnych we wszystkich procedurach;
- realizacja zadania Porty 24 h;
- kontrole oparte o One Stop Shop w portach morskich;
- ochronę rynku i społeczeństwa przez KAS ( odpady, IPR, narkotyki, papierosy);
- współpraca z wszystkimi interesariuszami na terenie portów.
Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii
ul. Jagiellońska 20-21
70-363 Szczecin
Polska
Szkolenie dla właścicieli i pracowników firm posiadających siedzibę lub oddział na terytorium województwa zachodniopomorskiego i działających w jednej z następujących branż:
Administracja i polityka, Biotechnologia Budownictwo i architektura, Chemia i tworzywa, Drewno i meble, Edukacja i szkolnictwo, Elektronika i automatyka, Elektryczna, Energetyka i gaz, Finanse, księgowość i ubezpieczenia, Gastronomia i hotelarstwo, Górnictwo, Handel hurtowy i detaliczny, ICT, Kultura i sztuka, Media i informacje, Medycyna i zdrowie, Morska / stoczniowa, Motoryzacja, Nanotechnologia, Nieruchomości, Ochrona mienia, Ochrona środowiska, Opakowania (w tym papierowe), Papier i wyroby papierowe (bez opakowań), Poligrafia i reklama, Prawo, Przemysł i produkcja – inne, Rybactwo i rybołówstwo, Spożywcza i rolnictwo, Stalowa i metalowa, Szkło i ceramika, Tekstylia, Transport i logistyka, Turystyka i sport, Tytoń - produkcja i sprzedaż, Uroda i relaks.
Obowiązuje limit max. 2 osób z firmy.
Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii
ul. Jagiellońska 20-21
70-363 Szczecin
Polska