Unijny Kodeks Celny w transakcjach z krajami trzecimi – dla początkujących

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie poświęcone cłom, pozwoleniom i procedurom celnym, które poprowadzą praktycy i eksperci z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Liczba miejsc
Data rozpoczęcia
06.11.2018 — 09:00
Termin przyjmowania zgłoszeń
05.11.2018 — 10:00
Rodzaj wydarzenia
Szkolenie
Opis wydarzenia

Czym są kraje trzecie w obrocie międzynarodowym? Sprzedajesz lub sprowadzasz towar np. z Chin, USA, Rosji lub z innego państwa niebędącego członkiem UE? Czym jest np. procedura wprowadzenia towaru do obrotu lub procedura nadawania pochodzenia i jak je przeprowadzić? Jaka jest różnica między przetwarzaniem a uszlachetnianiem sprowadzanych wyrobów? Czy zawsze musisz korzystać z usług agencji celnej, czy możesz dokonać najprostsze czynności celne samemu? Czy to możliwe, by importując lub eksportując Twoja firma nie musiała płacić cła lub podatku VAT? Jakie w ogóle obowiązują procedury w transakcjach z krajami trzecimi? Czy warto skorzystać z portu morskiego w Szczecinie do wysyłki/odbioru towarów Twojej firmy i jakie daje on możliwości przedsiębiorcom?

To tylko niektóre zagadnienia, z jakimi zapoznają się uczestnicy szkolenia. Praktycy przedstawią najważniejsze informacje i podzielą się doświadczeniami. Na koniec spotkania przedsiębiorcy będą mogli porozmawiać z ekspertami i zapytać o kwestie procedur celnych, dotyczących swojej działalności. Zapraszamy!

Wykładowca
Małgorzata
Łoś
Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
KIEROWNIK REFERATU OBSŁUGI PRZEDSIĘBIORCÓW W ZAKRESIE CŁA, POZWOLEŃ I CZYNNOŚCI AUDYTOWYCH
Tomasz
Kwaśniewski
Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
EKSPERT SKARBOWY, DZIAŁ PODATKU AKCYZOWEGO I PODATKU OD GIER ORAZ POSTĘPOWANIA CELNEGO
Katarzyna
Hejna
Marcin
Jakóbik
MŁODSZY EKSPERT SŁUŻBY CELNO-SKARBOWEJ, DZIAŁ GRANICZNY
Dominik
Gruszecki
EKSPERT SŁUŻBY CELNO-SKARBOWEJ, DZIAŁ GRANICZNY
Robert
Florczyk
KIEROWNIK ODDZIAŁU CELNEGO NABRZEŻE ŁASZTOWNIA
09:00-09:10
Powitanie
Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Enterprise Europe Network – wsparcie nauki i biznesu
Jacek Wójcikiewicz, RCIiTT
09:10-09:30
Pakiet prawny Unijnego Kodeksu Celnego. Ogólne informacje na temat przekraczania granicy
Małgorzata Łoś, Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
09:30-10:30
Zagadnienia ogólne z zakresu procedur celnych:
- dopuszczenie do obrotu, wywóz, procedury specjalne: tranzyt, składowanie, przetwarzanie oraz szczególne przeznaczenie;
- stosowanie procedur w obrocie towarowym z krajami trzecimi;
- charakterystyka poszczególnych procedur i sytuacje ich zastosowania.
Tomasz Kwaśniewski, Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
10:30-11:30
Stosowanie stawek celnych w imporcie towarów w kontekście pochodzenia towarów. Nadawanie pochodzenia, jego dokumentowanie i uproszczenia w tym w zakresie:
- powstanie długu celnego (preferencje taryfowe, cła antydumpingowe, cła wyrównawcze);
- stawki celne;
- dokumentowanie pochodzenia;
- ogólne zasady nadawania pochodzenia.
Katarzyna Hejna, Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
11:45-12:15
Cyfrowe środowisko w obszarze obsługi przedsiębiorców przez Krajową Administrację Skarbową. Korzyści dla przedsiębiorców:
- w eksporcie na przykładzie elektronicznego potwierdzenia wyprowadzenia towaru poza obszar UE;
- w imporcie na przykładzie możliwości realizacji różnych procedur importowych (40 i 42) w placówkach granicznych.
Marcin Jakóbik, Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
12:15-12:45
CUDO – Centrum Dokonywania Odpraw Celnych
Dominik Gruszecki, Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
12:45-13:15
AEO, uproszczenia celne, zabezpieczenia celne
Małgorzata Łoś, Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
13:45-14:30
Port jako ważny węzeł logistyczny w międzynarodowym łańcuchu dostaw-rola Krajowej Administracji Skarbowej w realizacji procesów portowych:
- obsługa zgłoszeń celnych we wszystkich procedurach;
- realizacja zadania Porty 24 h;
- kontrole oparte o One Stop Shop w portach morskich;
- ochronę rynku i społeczeństwa przez KAS ( odpady, IPR, narkotyki, papierosy);
- współpraca z wszystkimi interesariuszami na terenie portów.
Robert Florczyk, Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
not-promoted
sala Szwalnia (115, I piętro)

Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii
ul. Jagiellońska 20-21

Kryteria rekrutacji

Szkolenie dla właścicieli i pracowników firm posiadających siedzibę lub oddział na terytorium województwa zachodniopomorskiego i działających w jednej z następujących branż:

Administracja i polityka, Biotechnologia Budownictwo i architektura, Chemia i tworzywa, Drewno i meble, Edukacja i szkolnictwo, Elektronika i automatyka, Elektryczna, Energetyka i gaz, Finanse, księgowość i ubezpieczenia, Gastronomia i hotelarstwo, Górnictwo, Handel hurtowy i detaliczny, ICT, Kultura i sztuka, Media i informacje, Medycyna i zdrowie, Morska / stoczniowa, Motoryzacja, Nanotechnologia, Nieruchomości, Ochrona mienia, Ochrona środowiska, Opakowania (w tym papierowe), Papier i wyroby papierowe (bez opakowań), Poligrafia i reklama, Prawo, Przemysł i produkcja – inne, Rybactwo i rybołówstwo, Spożywcza i rolnictwo, Stalowa i metalowa, Szkło i ceramika, Tekstylia, Transport i logistyka, Turystyka i sport, Tytoń - produkcja i sprzedaż, Uroda i relaks.

Obowiązuje limit max. 2 osób z firmy.

Organizator wydarzenia
zdjęcie portretowe Jacka Wójcikiewicza
Jacek
Wójcikiewicz
Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT

KONSULTANT DS. TRANSFERU TECHNOLOGII

Szczegóły dojazdu
Zapytanie o szkolenie dedykowane

Szkolena dedykowane

Form
CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.