Pomiar zawilgocenia izolacji oraz nieinwazyjna identyfikacja osadów w transformatorach energetycznych

Facebook Linkedin Google

Technologia dotyczy zmiany procesów elektrycznych granicy fazy papier-olej kanałów olejowych transformatorów energetycznych pod wpływem różnej morfologii (zawilgocenie, temperatura, osady)

Numer referencyjny
1/2011
Typ oferty
Usługi analityczno badawcze
Jednostka naukowa
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
  • Wydział Elektryczny

Badania preszpanu i oleju transformatorowego przy różnej morfologii (zawilgocenie, temperatura, osady) oraz zaproponowany przez autora sposób określania rodzajów relaksacji na podstawie zasięgu ich występowania stanowią podstawy teoretyczne nieinwazyjnej identyfikacji osadów w transformatorach energetycznych. Powyższe informacje można wykorzystać do bardziej precyzyjnego i jakościowego podejmowania decyzji remontowych i modernizacyjnych transformatorów, mających istotne znaczenie w zarządzaniu majątkiem sieciowym.

Oczekiwana forma współpracy
Umowa komercyjna ze wsparciem technicznym
Korzyści z zastosowania technologii

Omówione wyniki badań stanu technicznego transformatorów z izolacją stało-ciekłą pozwalają na opracowanie systemu wskazującego jednostki przeznaczone do remontów oraz przyczyniają się do lepszego zarządzani ryzykiem eksploatowanych jednostek.

Aspekt innowacyjny

Technologia diagnostyczna umożliwiająca identyfikację osadów oraz innych produktów starzenia w transformatorach energetycznych. Taka nieinwazyjna metoda pozwala uniknąć kosztownej wewnętrznej inspekcji przy określaniu stanu technicznego najstarszych eksploatowanych jednostek.

Prawa własności intelektualnej

Własny know-how

Faza rozwoju technologii

Faza badań, rozwój

Wymagane są ukierunkowane badania testowe na rzeczywistych obiektach (transformatorach energetycznych) oraz dopracowanie technologii mającej na celu weryfikację testów laboratoryjnych z badaniami terenowymi.

Pracownik