Narzędzie skrawające obrotowe

Facebook Linkedin Google

Narzędzie skrawające obrotowe ma ostrza frezujące oraz ostrze toczące (tylko jedno takie ostrze) rozmieszczone od czoła narzędzia lub pomiędzy ostrzem lub ostrzami frezującymi a uchwytem.

Numer referencyjny
1/2018
Typ oferty
Oferta technologiczna
Słowa kluczowe
Jednostka naukowa
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

Narzędzie skrawające obrotowe, które można stosować na obrabiarkach typu centrum obróbcze z co najmniej trzema osiami sterowanymi i napędzanym wrzecionem narzędziowym lub innych obrabiarkach sterowanych numerycznie lub ręcznie uzbrojonych w specjalne przystawki do mocowania i napędu narzędzia.

obaz_narzedzia.png
  
Rys.1 Narzędzie  skrawające obrotowe

Narzędzie skrawające obrotowe zbudowane z części roboczej wyposażonej w ostrza i uchwyt charakteryzuje się tym, że ma ostrze lub ostrza frezujące (2) oraz ostrze toczące (3-tylko jedno takie ostrze) rozmieszczone od czoła narzędzia lub pomiędzy ostrzem lub ostrzami frezującymi a uchwytem (1) . Ostrza frezujące i toczące narzędzia zdejmują naddatek gdy przedmiot i narzędzie obracają się i jednocześnie przemieszczają się względnie  ruchem posuwowym.
 

Oczekiwana forma współpracy
Umowa joint-venture
Umowa komercyjna ze wsparciem technicznym
Umowa licencyjna
Co umożliwia technologia i jakie problemy rozwiązuje

Dzięki zaproponowanej konstrukcji  narzędzia podczas pracy nie będzie występowała potrzeba wymiany kolejnego narzędzia w złożonym procesie technologicznym - wystarczy zmienić tryb pracy z toczenia na frezowanie. Dodatkowo zużycie ostrzy frezujących czy ostrza toczącego narzędzia nie wyłącza z pracy pozostałej części narzędzia. Ostrza frezujące narzędzia mogą obok typowych procesów obróbki ( frezowania ) wykonywać również części obrotowe na drodze znanego procesu freztoczenia, w którym przedmiot i narzędzie obracają się i jednocześnie przemieszczają się względnie  ruchem posuwowym.

Korzyści z zastosowania technologii

Zastosowanie narzędzia:

  • znacząco skróca czas wymagany na wykonanie poszczególnych prac ,
  • zmniejsza koszt realizacji prac,
  • zmniniejsza koszt narzędzi,
  • zwiększa trwałości narzędzia,
  • pozwala na jego wykorzystanie w dwóch sposobach obróbki klasycznego frezowania  i nowoczesnego toczenia.
Zastosowanie rynkowe w branży / branżach

Przemysł maszynowy, przemysł obróbki skrawaniem części z różnorodnych materiałów konstrukcyjnych ( stale staliwa , żeliwa, drewno, tworzywa), 

Aspekt innowacyjny

Zastosowanie ostrzy frezujących i ostrza toczącego w jednym narzędziu. 

Istnieje możliwość wykonania narzędzia jako jednolitego lub rozłącznego elementu – w zależności od potrzeb. Ostrze toczące połączone może być z ostrzem frezującym i/lub uchwytem rozłącznie lub nierozłącznie.  
Istnieje możliwość wykonania narzędzia z różnych materiałów, m.in. ze stali,  ceramiki. 
 

Prawa własności intelektualnej

Zgłoszone do opatentowania

Faza rozwoju technologii

Przetestowany, dostępny do demonstracji
Pracownik