Telemedycyna w Euroregionie Pomerania - sieć Pomerania - ETAP II

EURO
dr inż. Krzysztof Bogusławski

Utrzymanie wysokiego poziomu opieki medycznej na obszarze polsko-niemieckiego pogranicza, które charakteryzuje się słabym zaludnieniem, odpływem specjalistów i zmianami w strukturze demograficznej.
Motto projektu: niech przemieszczają się dane, a nie pacjenci.
Zakres projektu obejmował rozbudowę transgranicznej sieci telemedycznej, która połączyła szpitale i przyczyniła się do uzyskania wysokiego poziom opieki medycznej w zakresie profilaktyki, diagnostyki i terapii (przede wszystkim chorób nowotworowych), ale również wypadków oraz schorzeń serca czy udarów mózgu.
Stworzona sieć umożliwia utworzenie adekwatnej sieci transgranicznej o dwóch priorytetach: doskonalenia zawodowego lekarzy po obu stronach granicy i co za tym idzie poprawy opieki medycznej dla pacjentów poza dużymi ośrodkami miejskimi.
W ramach projektu zakupiono specjalistyczny sprzęt oraz oprogramowanie, dzięki któremu będą umożliwione konsultacje ekspertów przez Internet.

Placówki z województwa zachodniopomorskiego uczestniczące w projekcie:

• Zakład Patomorfologii oraz Zakład Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego  Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 Pomorskiego  Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
  • Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie
  • Specjalistyczny Szpital im. prof. A. Sokołowskiego w Zdunowie
  • Szpital Powiatowy w Barlinku
  • Szpital Regionalny w Kołobrzegu
  • Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Stargardzie Szczecińskim
  • Szpital Wojewódzki w Koszalinie
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach
  • Szpitale Polskie SA,  Szpital Polski Połczyn-Zdrój NZOZ
  • Szpital Powiatowy w Białogardzie

Po stronie niemieckiej z terenu Pomorza Przedniego w projekcie uczestniczyli:

• Klinika Diakonii AMEOS Pomorza Przedniego w Anklam
  • Szpital Sana Rugia sp. z o.o. w Bergen
  • Szpital powiatowy w Desmin
  • Klinika Uniwersytecka w Greifswaldzie
  • Szpital DRK sp. z o.o. w Grimmen
  • Klinika w Karlsburgu
  • Klinika ASKLEPIOS w Pasewalku
  • Klinika Hanzy w Stralsundzie sp. z o.o. (DAMP)
  • Klinika Diakonii AMEOS Pomorza Przedniego w Ueckermuende
  • Szpital Powiatowy w Wolgast
  • Klinika Bodden w Ribnitz-Damgarten sp. z o.o.
  • Szpital DRK Powiatu Mecklenburg-Strelitz
  • Klinika im. Dietricha Bonhoeffera w Neubrandenburgu
  • Szpital powiatowy w Machin
  • Szpital powiatowy w Altentreptow
  • GLG (Towarzystwo Ochrony Życia i Zdrowia) sp. z o.o. - szpitale: Klinika Barnim sp. z o.o.,
  • GLG (Towarzystwo Ochrony Życia i Zdrowia) sp. z o.o. - szpital im. W. Forssmanna w Eberswalde
  • Centrum Społeczno-Medyczne Uckermark, szpital w Angermuende
  • Centrum Społeczno-Medyczne Uckermark, szpital w Prenzlau
  • Szpital Sana w Templin
  • Klinika ASKLEPIOS Uckermark sp. z o.o. w Schwedt
  • Ewangelicko-ekumeniczny szpital i Centrum Kardiologiczne Brandenburgii w Bernau

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zrealizował w ramach projektu zadania związane z realizacją usługi wideokonferencji.
W efekcie wdrożenia przedsięwzięcia, w siedzibie Akademickiego Centrum Informatyki zainstalowano węzeł i zestaw do wideokonferencji. Urządzenia te pozwoliły na zestawianie połączeń wideokonferencyjnych z udziałem więcej niż dwóch uczestników przy wykorzystaniu łącz szerokopasmowych.

KONTAKT: kierownik projektu: dr inż. KRZYSZTOF BOGUSŁAWSKI