Nanostrukturalne światłowody fotoniczne do kilkumodowej propagacji nowej generacji

TECHMASTRATEG

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych materiałów kilkudomowych dzięki, którym możliwe będzie wykorzystanie ostatniego niezagospodarowanego obszaru multipleksacji – multipleksacji przestrzennej. W ramach projektu zostaną opracowane nanostrukturyzowane włókna fotoniczne anizotropowe o definiowanych właściwościach polaryzacyjnych, o kształtowanej dyspersji i rozkładzie pola modowego lub silnie nieliniowych pozwalających na kilkumodową propagację nowej generacji. W ramach projektu poruszane będą zarówno zagadnienia natury podstawowej takie jak nieliniowa propagacja kilkumodowa, jak i zagadnienia czysto technologiczne jak opracowanie technologii światłowodów  nano-strukturysowanych poprzez wielokrotne składanie prętów preformy wielokrotną metodą stack and draw. O ile w dotychczasowej technologii światłowodowej unikano sytuacji, w której może propagować się kilka modów to niewątpliwie następnym krokiem w kierunku miniaturyzacji i zwiększenia efektywności zagospodarowania w przestrzeni w światłowodzie jest opanowanie propagacji klilkumodowej i dogłębne opanowanie technologii elementów optycznych, które kilka lat temu uważane były za niepożądane. Połączenie wysiłków naukowców i specjalistów technologii światłowodów pozwoli zbudować unikatową grupę badawczą, która ma szanse konkurować z najlepszymi ośrodkami na świecie.

Partnerzy:
- InPhoTech Sp. z  o.o. – Lider