Termoelektryczna witryna chłodnicza o pojemności od 72 do 120 litrów.

Facebook Linkedin Google
Numer referencyjny
47/2009
Typ oferty
Oferta technologiczna
Jednostka naukowa
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
  • Wydział Techniki Morskiej i Transportu

Termoelektryczna witryna chłodnicza jest przeznaczona do krótkoterminowego przechowywania i eksponowania napojów alkoholowych lub bezalkoholowych, żywności, wyrobów cukierniczych w temperaturze od +5 do +18 C w sklepach, barach, restauracjach, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, biurach itp. Witryna ma oszklone drzwi przednie i jest wyposażona w termoelektryczny agregat chłodniczy (opracowanie autorskie), którego zasada działania jest oparta o zjawisku Peltiera. Agregat nie zawiera żadnych czynników chłodniczych i stąd jest przyjazny dla środowiska. Brak sprężarki i dużych wentylatorów czyni pracę urządzenia niezawodną, cichą i bezpieczną.
Analogiczne rozwiązania techniczne można stosować w chłodziarkach domowych, biurowych i handlowych oraz w termostatach laboratoryjnych.
Zachodniopomorska Uczelnia dysponuje prototypem witryny, który przeszedł szczegółowe badania laboratoryjne i terenowe. Istnieje możliwość opracowania kompletu dokumentacji technicznej na agregat chłodniczy oraz zasilacz.

Aspekt innowacyjny

1. Termoelektryczna witryna jest wyposażona w agregat o zwiększonej wydajności chłodniczej, co umożliwia utrzymanie temperatury 6C w komorze o pojemności od 72 do 120 dm3  (pojemność użytkowa obecnych na rynku witryn termoelektrycznych nie przekracza 40...50 dm3).

2. Została opracowana nowa metoda regulacji temperatury w komorze witryn (z wykorzystaniem tzw. „prądu postoju”), co umożliwiło zmniejszenie zużycia energii ponad 2 razy w porównaniu do tradycyjnej regulacji typu ON-OFF. Opracowano zintegrowany system zasilania agregatu i regulacji temperatury, dostosowany do współpracy z termostatem serwisowym typu manometrycznego (najtańszym i najprostszym regulatorem temperatury stosowanym w chłodziarkach i witrynach chłodniczych).

3. Nowa witryna jest konkurencyjna z witryną sprężarkową o tej samej pojemności, gdyż:
- koszty własne produkcji są średnio o 25-40% mniejsze;
- jednostkowa moc zużywana jest mniejsza (po raz pierwszy w świecie udało osiągnąć wskaźników energetycznych lepszych, niż w odpowiedniku sprężarkowym).

4. Dodatkowe zalety:
- pro-ekologiczność;
- cicha praca;
- możliwość zasilania napięciem ~230V, =12V, =24V, tzn. wykorzystania na środkach transportu;
- niezawodność;
- dostępność części zamiennych

Prawa własności intelektualnej

Opis działalności: Producent urządzeń chłodniczych

Faza rozwoju technologii

Gotowa technologia

Aspekty do udoskonalenia: design, dostosowanie do konkretnych potrzeb.

Pracownik