Sposób regeneracji zużytych kół zębatych

Facebook Linkedin Twitter Google

Technologia odtworzenia walorów użytkowych kół zębatych o dowolnym zarysie, uszkodzonych w wyniku długookresowego działania sił zmiennych. Technologia polega na usunięciu zużytej warstwy metodą mechaniczną, nałożeniu nowej warstwy metodą chemiczną. Kluczową operacją technologiczną jest wygrzewanie nowej warstwy w piecu hartowniczym. Pozwala to na uzyskanie odpowiedniej przyczepności do podłoża oraz właściwej twardości zarówno dla kół hartowanych powierzchniowo jak i na wskroś. Technologia może być stosowana również do zużytych elementów roboczych hydrauliki siłowej np. tłoków, suwaków rozdzielaczy i tłoczysk siłowników.

Numer referencyjny
Typ oferty
Oferta technologiczna
Jednostka naukowa
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
  • Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa

Naprawa zużytych elementów roboczych maszyn (stacjonarnych i mobilnych) polega na usunięciu uszkodzonej warstwy materiału posiadającej zmiany strukturalne, mikropęknięcia, wżery i odkształcenia plastyczne poprzez szlifowanie. Następnie odsłonięte  podłoże odłuszcza się i trawi kwasami oraz nanosi powłokę niklowo-kobaltowo-fosforową o grubości 50-80 nm. Proces przebiega przy pH 9,5 – 8 w temperaturze  365-367 K. Na tak wykonaną powłokę  dodatkowo nakłada się kolejną  warstwę niklowo-fosforową o grubości 200-250 nm przy pH 4,5 – 4 w temperaturze 365-367 K. Proces wygrzewania (utwardzania) przebiega w temperaturze 670 K w czasie 1 h.  Podkład w postaci powłok niklowo-kobaltowo-fosforowych pozwala na likwidację naprężeń wewnętrznych rozciągających i zwiększa przyczepność  warstwy nakładanej do podłoża. Powłoki po wygrzaniu nie wymagają obróbki gładkościowej. Technologia może być wykorzystana zarówno do naprawy zużytych elementów jak i również w procesach wytwarzania nowych elementów. Stosowanie powyższej technologii wymaga przestrzegania przepisów bhp odpowiednich do prowadzenia procesów galwanicznych. Technologia przetestowana w warunkach przemysłowych w procesach naprawy kół zębatych, siłowników hydraulicznych, tłoczków pomp paliwowych.

Oczekiwana forma współpracy
Umowa współpracy technicznej
Korzyści z zastosowania technologii

Oszczędności w nakładach energetycznych – zastąpienie procesów hutniczych (przetapianie zużytych części maszyn) uzupełnianiem ubytków materiałowych powierzchni roboczych.

Aspekt innowacyjny

Opracowana koncepcja komputerowego sterowania procesem nakładania powłok chemicznych.

Prawa własności intelektualnej

Patent przyznany

patent wygasł

Faza rozwouju technologii

Gotowa technologia

Dokumentacja technologiczna i techniczna opracowywana na indywidualne zamówienie. Wyposażenie linii technologicznej powinno być dostosowane do kształtu oraz wymiarów części maszyn poddawanych procesowi ulepszania powierzchni roboczej. W pierwszej fazie rozruchu konieczny nadzór autorski.