Sposób pomiaru właściwości reologicznych skór garbowanych

Facebook Linkedin Twitter Google
Numer referencyjny
Typ oferty
Oferta technologiczna
Słowa kluczowe
Jednostka naukowa
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
  • Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa

Spośród badań laboratoryjnych decydujące znaczenie przy określaniu wartości użytkowej skóry mają badania fizyczne, które umożliwiają szybką ocenę skóry wyprawionej. Ustalenie na ich podstawie charakteru włóknistej struktury materiału pozwala dobrać odpowiednią technologię wyprawy. Dla procesu produkcji i dla użytkowania najważniejsze są takie właściwości skóry, jak jej wytrzymałość i właściwości sprężysto-plastyczne.

Oczekiwana forma współpracy
Umowa komercyjna ze wsparciem technicznym
Umowa licencyjna
Umowa współpracy technicznej
Korzyści z zastosowania technologii

Nowa - dynamiczna metoda badania właściwości reologicznych skór garbowanych znamienna tym, że badana próbka poddawana jest cyklicznym zmiennym odkształceniom. Nie wymaga specjalnego przygotowywania próbek. W trakcie jednego cyklu pomiarowego pozwala określić 11 podstawowych parametrów reologicznych skóry.

Aspekt innowacyjny

Metoda pozwala określić stan energetyczny badanej próbki podczas jej odkształcania (zarówno zrywania jak i ściskania) – energię akumulowaną w próbie,  energię odtworzoną przez badany materiał, energię rozproszoną oraz  stopień sprężystości badanej skóry.

Prawa własności intelektualnej

Zgłoszone do opatentowania