Panierka i sposób wytwarzania panierki

Facebook Linkedin Google
Numer referencyjny
P826
Typ oferty
Oferta technologiczna
Jednostka naukowa
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
  • Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa
  • Katedra Technologii Żywności

Surowcami wykorzystywanymi w tej metodzie są mieszanki sporządzone na bazie kaszki kukurydzianej oraz wysuszonego i rozdrobnionego pieczywa dowolnego rodzaju (pszennego pszenno-żytniego lub żytnio-pszennego). Istotą jest wytłaczanie mieszanin kaszki kukurydzianej oraz wysuszonego i rozdrobnionego pieczywa o udziale pieczywa od 4 do 25% w mieszaninie (najlepiej 15%). Mieszaniny przed wytłaczaniem nawilża się do wilgotności nie większej niż 28÷30% i poddaje ekstruzji na ekstruderze jedno- lub dwuślimakowym. Temperatura przetwarzanej masy wychodzącej z ekstrudera jest niższa niż 1000C (najlepiej 98-990C), pomimo tego, że wewnątrz ekstrudera temperatury mogą przekraczać 1000C (np. do 1150C). Dzięki intensywnemu chłodzeniu końcowej sekcji (głowicy) ekstrudera oraz odpowiedniej prędkości wypływu uformowanej masy uzyskuje się temp. produktu niższą niż 1000C. Po procesie ekstruzji ekstrudat jest cięty oraz suszony w temp 40-600C a następnie rozdrabniany do określonej wielkości cząstek w zależności od potrzeb technologicznych (panier o różnej wielkości cząstek). 

Oczekiwana forma współpracy
Umowa joint-venture
Umowa komercyjna ze wsparciem technicznym
Umowa licencyjna
Umowa współpracy technicznej
Korzyści z zastosowania technologii

Opatentowana technika pozwala na uzyskanie panieru ekspandującego w trakcie smażenia. W efekcie uzyskuje się powiększenie objętości panierowanego produktu w trakcie końcowej obróbki termicznej. Zaletą jest możliwość stosowania każdego rodzaju pieczywa. Wynalazek pozwala na efektywne zagospodarowanie dowolnego rodzaju pieczywa wadliwego bądź to nie sprzedanego oraz możliwość wzbogacenia panieru w dodatki (smak, zapach, kolor) na etapie procesu ekstruzji, dzięki czemu możliwe staje się kształtowanie pożądanych cech sensorycznych panieru oraz poprawa jego trwałości poprzez eliminację możliwości skażenia mikrobiologicznego. Zaletą tej metody jest również możliwość efektywnego zagospodarowania dowolnego rodzaju pieczywa wadliwego bądź to nie sprzedanego oraz możliwość wzbogacenia produktu spożywczego w dodatki (smak, zapach, kolor, preparaty medyczne) na etapie procesu ekstruzji

Aspekt innowacyjny

Opatentowana technika pozwala na uzyskanie panieru ekspandującego w trakcie smażenia. W efekcie uzyskuje się powiększenie objętości panierowanego produktu w trakcie końcowej obróbki termicznej. Zaletą jest możliwość stosowania każdego rodzaju pieczywa. Wynalazek pozwala na efektywne zagospodarowanie dowolnego rodzaju pieczywa wadliwego bądź to nie sprzedanego oraz możliwość wzbogacenia panieru w dodatki (smak, zapach, kolor) na etapie procesu ekstruzji, dzięki czemu możliwe staje się kształtowanie pożądanych cech sensorycznych panieru oraz poprawa jego trwałości poprzez eliminację możliwości skażenia mikrobiologicznego. Zaletą tej metody jest również możliwość efektywnego zagospodarowania dowolnego rodzaju pieczywa wadliwego bądź to nie sprzedanego oraz możliwość wzbogacenia produktu spożywczego w dodatki (smak, zapach, kolor, preparaty medyczne) na etapie procesu ekstruzji, dzięki czemu możliwe staje się kształtowanie pożądanych cech sensorycznych panieru oraz poprawę jego trwałości oraz prozdrowotności.

Prawa własności intelektualnej

Patent przyznany

Przyznany patent polski, numer zgłoszenia P.394639

Faza rozwoju technologii

Gotowa technologia
Uwagi do formy współpracy

Możliwość wykonania partii próbnej na życzenie klienta.

Pracownik